Skopje 27. júla (TASR) - Macedónsky parlament v sobotu hlasovaním prijal návrh premiéra Nikolu Gruevského na zloženie nového vládneho kabinetu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Nová konzervatívna macedónska vláda sa pokúsi vrátiť úsilie o vstup krajiny do NATO a EÚ do správnych koľají a udržať krehký etnický mier. V novom kabinete si má funkciu ministra zahraničných vecí udržať Antonio Milošoski a ministerkou vnútra má zostať Gordana Jankulovská. Na poste ministra bez kresla zostane Vele Samak, bývalý marketingový manažér v spoločnosti Microsoft. Zoran Konjanovski nahradí Lazara Elenovského na poste ministra obrany.
Za Gruevského vládu hlasovalo 78 poslancov. Proti nebol nikto. Zasadanie parlamentu v neskorých večerných hodinách bojkotovali hlavné opozičné strany.
Gruevského strana VMRO-DPMNE získala 63 kresiel v 120-člennom macedónskom parlamente vo voľbách z 1. júna, ktoré poznačila vlna násilia a volebných podvodov medzi 25-percentnou albánskou menšinou.
V novej koaličnej vláde bude mať v záujme stability zastúpenie aj najväčšia etnická albánska strana, Demokratická únia pre integráciu (DUI) pod vedením bývalého povstaleckého lídra Aliho Ahmetiho. Konkurečná druhá najväčšia menšinová frakcia, Demokratická strana Albáncov, bojkotovala sobotňajšie hlasovanie s tým, že DUI získala vo voľbách viac hlasov podvodom.
Od pokojného odtrhnutia od Juhoslávie v roku 1991 zahrňovali macedónske vládne koalície aj albánsku stranu. Táto skutočnosť sa stala dôležitou od ozbrojeného povstania v roku 2001, kedy sa krajina dostala na pokraj občianskej vojny. Päťstotisícová albánska menšina sa chopila zbraní za väčšie práva.
Spor Macedónska s Gréckom o pomenovanie krajiny a násilie, ktoré sprevádzalo voľby, zablokovali snahu Skopje o vstup do NATO a spochybnili jeho šance na tohtoročné začatie prístupových rokovaní s EÚ.
"Budeme pracovať deň i noc, aby sme sa dostali do EÚ a NATO", povedal Gruevski v parlamente. "Ak však Grécko bude naďalej dlhodobo blokovať náš vstup, my napriek tomu budeme pokračovať v práci smerom k ekonomickej prosperite," dodal.
Podľa premiéra sú piatimi hlavnými prioritami krajiny dosiahnuť ročný nárast ekonomiky o šesť percent, vstup do EÚ a NATO, boj proti korupcii, dosiahnutie dobrých medzietnických vzťahov a lepšia úroveň vzdelávania pre všetkých obyvateľov.
Grécko v apríli vetovalo udelenie pozvánky pre Macedónsko (Republika Makedonija) na vstup do NATO s tým, že krajina musí najprv zmeniť pomenovanie, ktorého znenie je rovnaké, ako má najsevernejšia grécka provincia (Makedónia).
Podľa EÚ sa musí 18-ročný spor medzi Aténami a Skopje konečne vyriešiť, aby mohla stanoviť dátum prístupových rokovaní s Macedónskom. Brusel tiež uviedol, že bude pozorne sledovať, ako sa krajina vyrovná s násilím, ktoré zatienilo parlamentné voľby.
Gruevski vyhlásil, že jeho vláda bude pokračovať v OSN sprostredkovaných rokovaniach s Gréckom, nikdy však nebude akceptovať také riešenie, ktoré by ohrozilo národnú identitu krajiny.