New York 26. júla (TASR) - Členské krajiny Bezpečnostnej rady OSN počas piatkového zasadnutia v New Yorku opäť rozdelili spory ohľadne reštrukturalizácie misie OSN v Kosove (UNMIK).
Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin zdôraznil, že Moskva nemôže akceptovať reorganizáciu misie bez súhlasu BR. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun svojimi aktivitami v tejto oblasti prekračuje svoje kompetencie, uviedol ruský diplomat. Súčasne apeloval na pokračovanie konzultácií so Srbskom.
Čínsky zástupca Wang Kuang-ja zdôraznil, že kosovskú otázku treba riešiť prostredníctvom rokovaní a hľadať riešenie prijateľné pre všetky zúčastnené strany.
Americký veľvyslanec Zalmay Khalilzad naopak rozhodnutie o reštrukturalizácii misie privítal a vyjadril v tomto smere podporu jej novému šéfovi Lambertovi Zannierovi. UNMIK sa musí adaptovať na novú realitu v súlade s rezolúciou 1244, konštatovať Khalilzad. V budúcnosti bude podľa jeho slov zohrávať kľúčovú úlohu v Kosove EÚ.
Plánovanú reorganizáciu misie OSN privítal aj francúzsky vyslanec Jean Maurice Ripert, podľa ktorého tento krok prispeje k stabilizácii Kosova.
Novú situáciu v Kosove nemôže podľa britského vyslanca Johna Sawersa ignorovať žiaden z členov BR bez ohľadu na postoj ku kosovskej nezávislosti. Rekonfigurácia UNMIK je v záujme mieru v celom regióne, zdôraznil Sawers.
Na zasadnutí sa zúčastnil aj srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič, ktorý vyhlásil, že reštrukturalizáciu nemožno realizovať bez schválenia v BR a bez spolupráce s Belehradom. Akýkoľvek nový formát misie nesmie podľa Jeremiča narušiť suverenitu a integritu Srbska.
Kosovský minister zahraničných vecí Skender Hyseni naopak zdôraznil, že žiadne rozhodnutia týkajúce sa Kosova nemožno prijímať bez konzultácií s Prištinou a bez jej súhlasu.
Hyseni po skončení zasadnutia vyjadril pripravenosť viesť priame rokovania so Srbskom o širokej škále otázok, avšak na báze dvoch suverénnych štátov. Predmetom diskusií - ako uviedol - nemôže byť nezávislosť Kosova.
Podľa Jeremiča je srbský kabinet pripravený viesť rozhovory s predstaviteľmi OSN, nie však so "secesionistickými dočasnými úradmi Kosova."
Správu priniesli agentúry Tanjug, DPA a Reuters.