Kosovskoalbánska väčšina ju vníma ako základný štátny dokument a vláda v Prištine sa ujíma právomocí a úloh "zvrchovaného štátu", uviedol dnes nový šéf misie Lamberto Zannier v novej správe pre Bezpečnostnú radu OSN.
Taliansky diplomat členom rady na zasadnutí v New Yorku povedal, že aj keď formálne naďalej disponuje výkonnými právomocami na základe rezolúcie OSN č. 1244, nemôže ich v praxi vykonávať. Vo veľkej časti Kosova už UNMIK nemá fakticky nijaký vplyv a vzťahy misie s Prištinou sa drasticky zmenili. Kosovský parlament vydáva nové zákony a vláda rozhoduje bez toho, aby ju žiadala o súhlas.
Súbežne s tým došlo po voľbách v prevažne Srbmi obývaných oblastiach k vytvoreniu paralelnej samosprávy, uviedol Zannier, ktorý výsledky týchto Srbskom podporených volieb označil za neplatné. Výrazné rozdiely v ceste, ktorú nastúpili albánske a srbské komunity v Kosove, podľa neho ešte viac obmedzujú priestor pre konanie UNMIK.
Misia OSN v Kosove vznikla v roku 1999, aby spravovala srbskú provinciu, pokým o jej konečnom štatúte nerozhodne BR OSN. Kosovo však vo februári jednostranne vyhlásilo nezávislosť, ktorú dosiaľ uznalo vyše 40 krajín vrátane USA a väčšiny členov EÚ. Srbsko i Rusko tento krok považujú za protiprávny.
Zannier tiež informoval, že vzhľadom na nové okolnosti v Kosove plánuje UNMIK svoju reštrukturalizáciu, pri ktorej sa bude prísne držať rezolúcie 1244. Osobitnú pozornosť podľa neho bude venovať ochrane menšín a hlavnou úlohou bude viesť konštruktívny dialóg s Belehradom. UNMIK okrem toho plánuje nadviazať technickú spoluprácu s misiou EÚ v Kosove (EULEX), ktorý by podľa Zanniera mohla byť súčasťou reorganizovanej misie OSN.
Na zasadnutí BR OSN o Kosove sa zúčastnil aj srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič, pričom k delegácii Prištiny, vedenej šéfom UNMIK, patril aj kosovský minister zahraničných vecí Skender Hiseni.
Informovali o tom agentúry DPA a Tanjug.