Manila 25. júla (TASR) - Boeing austrálskej spoločnosti Qantas musel dnes núdzovo pristáť na Filipínach po tom, ako za bližšie neznámych okolností vznikla veľká diera v trupe lietadla.
Žiaden z približne 350 cestujúcich a 19 členov posádky neutrpel počas incidentu zranenia, niektorí z pasažierov sa po pristátí sťažovali na závraty a nevoľnosť.
"Na pravej strane trupu v blízkosti krídla je veľká diera s priemerom asi tri metre," informoval predstaviteľ medzinárodného letiska v Manile.
Boeing 747-400 vzlietol z Londýna a po medzipristátí v Hongkongu smeroval do austrálskeho Melbourne. Podľa svedectva cestujúcich bolo približne po hodine od vzlietnutia počuť hlasný náraz alebo výbuch, pričom vznikol veľký otvor v oblasti batožinového priestoru. Lietadlo potom začalo nad Juhočínskym morom rapídne strácať výšku a pilot sa rozhodol pre núdzové pristátie na Filipínach.
Tlak na palube poklesol a cestujúci dostali príkaz, aby si nasadili kyslíkové masky, nálada však zastala relatívne pokojná. "Bol to ohromujúci, ale nie príjemný zážitok," vyznala sa jedna cestujúca z Austrálie. "Moje uznanie patrí pilotovi, ktorému sa podarilo bezpečne pristáť."
Správu priniesli tlačové agentúry Reuters, Associated Press a DPA.