BRATISLAVA 24. júla (SITA) - Európska komisia (EK) schválila vo štvrtok ôsmu aktualizáciu tzv. čiernej listiny leteckých spoločností, na ktoré sa vzťahuje zákaz lietať do krajín Európskej únie (EÚ) z bezpečnostných dôvodov. Zákaz prevádzkovať leteckú dopravu v únii v súčasnosti platí pre všetkých dopravcov z Rovníkovej Guiney, Indonézie, Kirgizskej republiky, Libérie, Sierry Leone, Svazijska, Konžskej demokratickej republiky a Gabunu s výnimkou dvoch spoločností, ktoré majú obmedzenú prevádzku. Úplný zákaz sa týka aj ôsmich jednotlivých leteckých dopravcov. Informovala o tom EK na svojej internetovej stránke.
"Ide o ďalší dôležitý krok v sústavnom úsilí komisie o zvyšovanie bezpečnosti civilného letectva v záujme všetkých cestujúcich. Komisia bude naďalej spolupracovať so štátmi, ich úradmi pre civilné letectvo a leteckými spoločnosťami a bude ich podporovať, aby bolo zaistené riadne uplatňovanie medzinárodne schválených noriem leteckej bezpečnosti," uviedol k ďalšej aktualizácii čiernej listiny leteckých dopravcov podpredseda EK zodpovedajúci za dopravu Antonio Tajani.
EK zrušila zákaz prevádzkovania leteckej dopravy uložený iránskemu leteckému dopravcovi Mahan Airlines vzhľadom na značné úsilie a pokrok, ktorý dosiahol a bol overený počas inšpekcie v Iráne. Pre znepokojujúce výsledky auditných správ o Gabune, vypracovaných Medzinárodnou organizáciou pre civilné letectvo (ICAO), komisia rozhodla, že prevádzkovatelia z tejto africkej krajiny by nemali zabezpečovať leteckú dopravu na územie Európskeho spoločenstva. Komisia však ocenila, že gabunská vláda s priamou pomocou ICAO bez meškania vyvinula maximálne úsilie, aby efektívne zmenila bezpečnostnú situáciu svojho civilného letectva a mimoriadnym postupom prijala nový zákon o civilnom letectve. Dvaja gabunskí leteckí dopravcovia Gabon Airlines a Afrijet, ktorí do krajín spoločenstva lietajú, môžu na území EÚ naďalej poskytovať svoje služby. "Ale nemôžu ich v rámci režimu systematických a prísnych predletových kontrol rozširovať," uviedla ďalej EK. V platnosti zostal zákaz prevádzkovania dopravy pre leteckú spoločnosť Ukraine Cargo Airways. Táto spoločnosť totiž zatiaľ neuskutočnila plán nápravných opatrení. Ukrajinské orgány zároveň majú posilniť uplatňovanie bezpečnostných noriem. V prípade troch indonézskych spoločností Garuda, Mandala a Air Fast komisia na základe jednomyseľného stanoviska Výboru pre leteckú bezpečnosť rozhodla, že indonézske úrady ešte stále nevypracovali a nevykonali účinné programy dohľadu nad žiadnym z dopravcov podliehajúcich pod ich regulačný dohľad.
Kambodžský úrad pre civilné letectvo má spolu s ICAO schváliť do septembra tohto roka zoznam vhodných opatrení k náprave situácie. Komisia pritom vyzvala Kambodžu, aby prijala všetky potrebné opatrenia k efektívnemu riešeniu otázok bezpečnosti pred ďalšou aktualizáciou čiernej listiny. Komisia ocenila úsilie filipínskej vlády za prijatie viacerých opatrení a vyzýva ju čo najrýchlejšie odstrániť nedostatky vo vlastnom systéme bezpečnostného dohľadu, aby sa vyhla obmedzeniam EÚ. Jemenský dopravca Yemenia Airways má dokončiť svoj plán nápravných opatrení do ďalšieho zasadania Výboru pre leteckú bezpečnosť.