Haag 25. júla (TASR) - Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič môže po prevoze do haagskeho väzenia očakávať dobre zaopatrenú celu s balkánskou kuchyňou a družnou atmosférou, kde majú niekdajší nepriatelia možnosť zahrať si stolný futbal. Informovala dnes o tom agentúra Reuters.
Karadžič čelí okamžitému vydaniu do cely Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Belehradský súd musí predtým rozhodnúť o sťažnosti jeho advokáta proti jeho extradícii. Očakáva sa, že sa pred súdom bude zodpovedať z obvinení z genocídy bosnianskych Moslimov v Srebrenici a 43-mesačného obliehania Sarajeva.
Karadžič, ktorý sa niekoľko rokov vydával sa alternatívneho liečiteľa Dragana Dabiča, sa pridá k ďalším 37 podozrivým v haagskom väzení v blízkosti Scheveningenu.
Väzňov doposiaľ šokovali štyri úmrtia vo väzenskom komplexe, vrátane smrti bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča. Okrem týchto prípadov je však haagske väzenie miestom, kde sa podľa bývalých väzňov zabúda na etnické rozdiely a zadržiavaní sa všeobecne podporujú.
"Už nie ste viac Srb, Bosniak alebo Chorvát - ste len väzeň," povedal bývalý zamestnanec tribunálu.
Karadžič žil pred svojím zatknutím v panelákovom byte vo fádnej belehradskej štvrti Novi Beograd a často navštevoval bar, kde chodili srbskí radikáli. Jeho novým domovom sa stane cela na ploche 15 metrov štvorcových, identická s tou, v akej strávil päť rokov života aj Miloševič, počúvajúc Franka Sinatru a plánujúc svoju obhajobu.
Cely podľa súdu prevyšujú medzinárodné štandardy ohľadne priestoru, osvetlenia a vybavenia. Podobajú sa izbám na vysokoškolských internátoch s toaletami, umývadlom, poličkami, televízorom a stolom.
Tribunál zdôrazňuje, že ide o väzenské centrum, nie o väznicu. Ak zadržiavaní čakajú na proces, musí sa s nimi zaobchádzať ako s nevinnými.
Prepustení väzni uviedli, že etnická rivalita, ktorá ich stiahla do krvavej bratovražednej vojny sprevádzajúcej rozpad Juhoslávie, medzi múrmi väzenia zoslabla. Väzni majú radosť z toho, že všetci hovoria rovnakým jazykom, spoločne varia balkánske jedlá v kuchynke, pozerajú televíziu alebo hrajú hry. Väčšinu z nich tvoria Srbi, sú však medzi nimi aj Chorváti a bosnianski Moslimovia.
Spolu sa tiež môžu zúčastňovať na náboženských obradoch, učiť sa angličtinu a zaoberať sa umením či remeslami. Internet však nie je povolený a cely sa zatvárajú v skorých večerných hodinách.
Väzni môžu stráviť hodinu aj na čerstvom vzduchu. Tí športovo založení hrajú futbal, volejbal či tenis a starší sa zväčša zabávajú pri šípkach alebo stolnom tenise.
Podľa bývalého moslimského veliteľa Nasera Oriča, pre ktorého obžaloba žiadala 18-ročný trest za vojnové zločiny proti Srbom, sú najväčšími vtipkármi v haagskom väzení srbský nacionalista Vojislav Šešelj a bosniansko-chorvátsky líder polovojenských jednotiek Mladen Naletelič.
Niektorí väzni však trpeli ťažkými depresiami a štyri úmrtia medzi múrmi väzenia značne ovplyvnili atmosféru. Väzenský komplex čelil veľkej kritike najmä po tom, čo vyšlo najavo, že do Miloševičovej cely prepašovali aj nepredpísané lieky.