BERLÍN 25. júla (SITA/AFP) - Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier pricestoval v piatok nečakane do mesta Herat na západe Afganistanu, informovalo ministerstvo zahraničia. Počas svojej štvordňovej návštevy tu plánuje odovzdať zodpovednosť za projekty na zabezpečenie pitnej vody pre pol milióna ľudí v meste, ako aj informovať sa o kultúrnych projektoch. Projekt začali afganské úrady s nemeckou finančnou podporou, píše sa ďalej vo vyhlásení ministerstva.
Steineier by sa mal tiež stretnúť s oficiálnymi predstaviteľmi a študentmi univerzity v Herate. Po rokoch 2006 a 2007 ide pritom už o v poradí tretiu návštevu nemeckého ministra zahraničia v Afganistane, kde v súčasnosti pod velením NATO pôsobí okolo 3 500 nemeckých vojakov. Ďalší program Steinmeiera, ktorý z bezpečnostných dôvodov nebol zverejnený, by mal slúžiť aj na prípravu predĺženia nemeckého mandátu v krajine.
Berlín sa ocitol pod rastúcim tlakom vedenia NATO, ktoré požadovalo zvýšenie nemeckej prítomnosti v Afganistane a presunutie jednotiek z relatívne pokojného severu na krízový juh. Nemecký kabinet nakoniec minulý mesiac oznámil, že svoju misiu v Afganistane predĺži a zároveň zvýši počet svojich vojakov na 4 500. Misia v Afganistane je však v očiach nemeckej verejnosti veľmi nepopulárna a prípadné ďalšie navyšovanie síl by sa ľahko mohlo odraziť v spätnej väzbe voličov.
V stredu vo večerných hodinách pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Afganistanu aj generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Šéf aliancie, ktorý Afganistan navštevuje pravidelne, opakovane upozorňuje na nedostatok vojakov v krízových regiónoch a vyzýva členské krajiny NATO, aby prispeli novými silami. Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama, ktorý navštívil Afganistan cez víkend, prisľúbil v prípade svojho víťazstva vo voľbách poskytnúť ďalších 10 tisíc vojakov na boj proti militantom.
Násilie v Afganistane je v tomto roku na vzostupe. Hnutie Taliban, ktoré vládlo v Afganistane v rokoch 1996 až 2001, vedie od svojej porážky krvavé povstanie prevažne na juhu krajiny. Proti povstalcom tu v súčasnosti bojuje okolo 53 tisíc vojakov Medzinárodných síl NATO (ISAF), ktorých úlohou je pomáhať vláde v Kábule pri obnovovaní krajiny a budovaní demokracie.