PRETÓRIA 24. júla (SITA/AFP) - V Juhoafrickej republike (JAR) sa vo štvrtok začali rokovania oboch znepriatelených zimbabwianskych strán s cieľom vyriešiť neutíchajúcu politickú krízu v krajine, informoval Mukoni Ratshitanga, hovorca juhoafrického prezidenta Thaba Mbekiho. "Rozhovory práve prebiehajú," uviedol hovorca. Pôvodne sa mali začať už v utorok, vyjednávači vládnej strany prezidenta Roberta Mugabeho ZANU-PF a opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC) však v stredu ešte len odleteli z Harare. Ratshitanga potvrdil, že obe strany sú na mieste rokovaní, za ktoré sa považuje Pretória.
Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe a líder opozície Morgan Tsvangirai v pondelok podpísali dohodu, ktorá obe strany vyzýva na formálne rokovania o rozdelení si v moci v krajine. Zimbabwianske politické strany dospeli už v nedeľu ku konsenzu o návrhu dohody, ktorá by mala byť základom krízových rokovaní po kontroverzných prezidentských voľbách. Dohoda vznikla za pomoci juhoafrického prezidenta Thaba Mbekiho.
Európska únia aj napriek dosiahnutej dohode v utorok rozšírila sankcie voči Zimbabwe. Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ na stretnutí v Bruseli doplnili ďalších 37 ľudí do zoznamu jedincov, ktorým nemôžu byť udelené víza a ktorým zmrazili bankové účty. Pridali sem aj ďalšie štyri "právnické osoby" a spoločnosti. Zoznam, na ktorom už je Mugabe, jeho manželka a ďalší vysokí predstavitelia, obsahuje spolu 168 osôb a štyri spoločnosti. Nové mená zatiaľ neboli zverejnené, aby to nevyplašilo tých, ktorých sa opatrenia týkajú, a aby im to neumožnilo previesť svoje finančné zdroje do bezpečia. Ministri prijali nové sankcie tesne pred summitom EÚ a Juhoafrickej republiky, ktorý sa bude konať v piatok vo francúzskom Bordeaux.
V Zimbabwe sa 27. júna uskutočnilo druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom sa o zvolenie uchádzal iba Mugabe. Tsvangirai sa voľby rozhodol bojkotovať po násilných útokoch na jeho stúpencov počas predvolebnej kampane. Výsledky druhého kola preto Západ aj zimbabwianska opozícia odmietajú uznať. V prvom kole 29. marca zvíťazil Tsvangirai, podľa volebnej komisie však nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov.