Tokio 24. júla (TASR) - Japonskí a mongolskí vedci úspešne zložili kostru 70 miliónov rokov starého dinosaura. Oznámilo to dnes prírodovedecké múzeum Hajašibara.
Kosti mladého približne päťročného tarbosaura odkryli v auguste 2006 v mongolskej púšti Gobi.
"Sme nesmierne šťastní, že sme objavili pozostatky, u ktorých sa nakoniec ukázalo, že nechýba žiadna podstatná časť zvieraťa," povedal jeden z bádateľov Takudži Jokojama.
Po dvojročnom úsilí spojiť časti nájdených kostí vedci zistili, že nenašli len jednu krčnú kosť a koniec chvosta pravekého plaza.
Kosti mladých dinosaurov sa len zriedka objavia v dobrom stave, pretože rýchlejšie podliehajú hnilobnému rozkladu. Jedným z dôvodov je aj to, že smrť mláďat často zapríčinil útok silnejšieho predátora, ktorý zvyčajne porušil aj jeho kostru.
Podľa Jokojamu nález umožní presnejšie spoznať vývoj dinosaurov.
Zatiaľ nie je známe pohlavie odkrytého plaza, ktorý žil v geologickom období krieda v neskorých druhohorách. Tarbosaurus dorastal do výšky až 12 metrov, objavené mláďa má približne dva metre.
Japonskí vedci v spolupráci s Mongolskou akadémiou vied spolupracujú od roku 1993 na spoločnom projekte pri pátraní po dinosaurích pozostatkoch v púšti Gobi.
Informovala tlačová agentúra Associated Press.