Washington 21. júla (TASR) - Spojené štáty americké a Irak pravdepodobne nestihnú termín 31. júla na dokončenie spoločnej bezpečnostnej dohody. Oznámil to dnes Biely dom s tým, že rokovania o zmluve, ktorá určí status amerických síl v Iraku po 31. decembri tohto roku, sú v plnom prúde.
"Nemyslím si, že budeme schopní dokončiť túto dohodu do budúceho štvrtku. Pracujeme na tom, ale môže to trvať niekoľko dní dlhšie," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Dana Perinová.
Dohoda podľa nej bude zahŕňať "ašpiračný dátum" na zmenu misie amerických síl, ktoré v Iraku pôsobia od invázie z roku 2003. V súčasnosti je v krajine 148.000 amerických vojakov.
Perinová však uviedla, že zmluva nestanoví harmonogram odchodu amerických jednotiek z Iraku. Podľa USA bude stiahnutie závisieť od konkrétnych bezpečnostných podmienok.
Hovorca irackej vlády Alí al-Dabbágh vyjadril nádej, že všetky zahraničné bojové jednotky budú môcť odísť z krajiny do konca roku 2010.
"Dohoda, na ktorej pracujeme, sa ničím nepodobá 40 alebo 50 plánom na vopred určené stiahnutie, ktoré, ako sme videli, v uplynulých rokoch podporovali mnohí členovia Kongresu," uviedla Perinová.
Nová dohoda o bezpečnosti by mala nahradiť súčasný mandát OSN na prítomnosť zahraničných síl v Iraku, ktorý sa končí 31. decembra tohto roku.
Zdroj: Reuters