BRATISLAVA 21. júla (SITA) - Organizácia združujúca novinárov z juhovýchodnej Európy podrobila grécke úrady kritike za to, že odmietli macedónskych novinárov vpustiť do krajiny. Reportéri z televízií A1, A2 a z časopisov Forum a Makedonsko sonce (Macedónske slnko) sa 19. júla pokúšali dostať na kultúrnu akciu v severnom Grécku. Napriek tomu, že disponovali platnými gréckymi vízami, úrady ich odmietli pustiť cez hranice s odôvodnením, že nemajú "vládne povolenie na informovanie o udalosti". Reportéri colníkom navrhli, že do Grécka vstúpia ako "nenovinári"; bez kamier, fotoaparátov a ďalšieho príslušenstva. Pracovníci colnej stráže to však odmietli a Macedóncom navrhli, že ich do Grécka pustia až po skončení kultúrnej akcie.
Organizácia médií juhovýchodnej Európy (SEEMO) tento postup tvrdo kritizovala. Ako uviedla vo svojom oficiálnom stanovisku slovami svojho predsedu Olivera Vujoviča, "Grécko je členom Európskej únie a očakáva sa od neho, že bude rešpektovať slobodu tlače, ktorá je jedným z pilierov demokracie".
Podobné incidenty odohrávajúce sa na hranici medzi oboma krajinami nie sú ničím výnimočné. Macedónski občania cestujúci do Grécka sú často obeťami gréckych colníkov, ktorí ich odmietajú púšťať do krajiny. Atény vedú dlhoročný spor s Macedónskom o názov tohto dvojmiliónového štátu a diskusiu o tejto otázke sa Grécku podarilo preniesť aj na pôdu OSN. Macedónsko teraz v medzinárodných štruktúrach oficiálne figuruje pod skratkou FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia; Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko).