Varšava 21. júla (TASR) - Za účasti najbližších, ale aj poľského prezidenta Lecha Kaczynského, jeho predchodcov v úrade Lecha Walesu i Aleksandra Kwasniewského sa dnes vo Varšave konala posledná rozlúčka s Bronislawom Geremekom. Na pohrebe poľského exministra zahraničných vecí sa zúčastnil aj predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering, predseda poľskej vlády Donald Tusk a ďalší hostia.
Slovensko zastupovala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová.
Oficiálna smútočná slávnosť sa začala v Katedrále sv. Jána smútočnou sv. omšou, ktorú koncelebrovali arcibiskupi Kazimierz Nycz a Tadeusz Goclowski. Prvý z nich už na začiatku obradu oboznámil prítomných s obsahom smútočného telegramu, ktorý do Varšavy zaslal Vatikán.
Obaja potom zdôraznili vďačnosť zosnulému, fakt, že napriek dramatickým udalostiam v živote mal rád ľudí a snažil sa do konca života pracovať v ich prospech, ako aj jeho humanizmus a vieru v spoluobčanov.
Lech Walesa netajac rozrušenie sa pri rozlúčke poďakoval Pánu Bohu za fakt, že spoznal B. Geremeka, ktorému by pri spravodlivosti osudov a primeranom oceňovaní podľa jeho slov patrilo nepochybne prvenstvo.
Niekdajší poľský minister zahraničných vecí, europoslanec a horúci kandidát na vysoké posty v EÚ neprežil v nedeľu 13. júla dopravnú nehodu pri západopoľskom meste Lubieň.
Rodák z Varšavy, ktorý bol pôvodným vzdelaním historik, vystúpil z radov poľskej štátostrany v roku 1968 na protest proti invázii armád piatich krajín Varšavskej zmluvy do Československa. Neskôr sa stal blízkym spolupracovníkom Walesu a nezávislých odborov Solidarita. Bol opakovane vo väzení. Po páde komunizmu sa stal poslancom Sejmu, ako šéf diplomacie pôsobil v rokoch 1997-2000, pričom sa výraznou mierou pričinil o vstup Poľska do NATO. V roku 2004 sa Geremek stal členom EP, kde pôsobil v radoch liberálnej frakcie.
Medzi smútočnými hosťami nechýbali dnes vedúci predstavitelia oboch komôr poľského parlamentu, Bronislaw Komorowski a Bogdan Borusewicz, viacerí členovia úradujúcej poľskej vlády, bývalí poľskí premiéri - Tadeusz Mazowiecki, Józef Oleksy, Wlodzimierz Cimoszewicz, či Jerzy Buzek, ale ani doyen poľskej diplomacie Wladyslaw Bartoszewski, renomovaný publicista, exdisident Adam Michnik, ale ani predstavitelia viacerých členských krajín Európskej únie, ako aj USA. Podľa oficiálne nepotvrdených informácií mala byť medzi smútočnými hosťami aj niekdajšia šéfka americkej diplomacie Madeleine Albrightová.
Pohrebný obrad má charakter štátnej rozlúčky, takže Bronislawa Geremeka pochovajú s vojenskými poctami, vrátane čestnej salvy. Počas rozlúčky so zosnulým nebudú chýbať nielen štátna hymna Poľskej republiky, ale aj hymna Európskej únie na znak ocenenia jeho neutíchajúcich snáh o zjednotenie starého kontinentu.
Miesto posledného odpočinku nájde zosnulý v Aleji zaslúžilých o vlasť na vojenskom cintoríne vo Varšave-Powazkach, neďaleko miesta, kde je pochovaný jeho priateľ Jacek Kuroň.
Informácie priniesli agentúry PAP a APA, ako aj internetový portál wp.pl.
12 13 5 20 le juh