Singapur 21. júla (TASR) - Mjanmarská junta schválila dnes navrhovanú medzinárodnú chartu, ktorej súčasťou je aj zriadenie orgánu na ochranu ľudských práv. Junta tak urobila deň po tom, ako ju susedné štáty ostro kritizovali za predĺženie domáceho väzenia opozičnej líderky Aung Schan Su Ťijovej.
Otázkou však zostáva, či vojenská vláda, ktorá uväznila laureátku Nobelovej ceny mieru Su Ťijovú i ďalšie stovky politických disidentov, je naozaj ochotná dodržiavať zásady ľudských práv a demokracie, zakotvené v charte Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).
Ratifikácia charty Mjanmarskom "ukazuje našu odhodlanosť prijať spoločné hodnoty a túžby ľudí ASEAN-u, aby sme vybudovali spoločnosť, ktorá sa stará" o svojich občanov, uviedol mjanmarský minister zahraničných vecí Njan Win na podpisovej slávnosti.
Mjanmarsko je siedmou krajinou desaťčlenného zoskupenia ASEAN, ktorá chartu ratifikovala. Filipíny, Thajsko a Indonézia uviedli, že najprv chcú, aby Mjanmarsko prijalo pevnejšie záväzky, že bude uplatňovať demokraciu.
Charta, ktorá by mala vstúpiť do platnosti na budúci rok, je zacielená na posilnenie desaťčlenného zoskupenia ASEAN a jeho členských štátov - prostredníctvom pevnejšieho právneho rámca, spoločných finančných, obchodných a environmentálnych pravidiel.
Najspornejším bodom charty je navrhovaný orgán pre ľudské práva, ktorý podľa očakávania nebude mať právomoc uvaliť sankcie na krajiny porušujúce práva svojich občanov.
Filipíny a pravdepodobne aj Thajsko budú presadzovať taký orgán, ktorý bude mať právomoc aspoň monitorovať porušovanie ľudských práv.
Ministri zahraničných vecí ASEAN otvorili dnes v Singapure svoje 41. riadne zasadanie. Jeho hlavnými témami sú vysoké ceny ropy a potravín, dopady cyklónu Nargis na Mjanmarsko a pohraničný konflikt medzi Thajskom a Kambodžou.
Členskými štátmi ASEAN sú Singapur, Thajsko, Malajzia, Indonézia, Filipíny, Brunej, Kambodža, Laos, Vietnam a Mjanmarsko.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.
2 20 jam dem