Bogota/Paríž 20. júla (TASR) - Stovky tisíc Kolumbijčanov sa dnes zúčastnili na protestných pochodoch, na ktorých vyzývali na ukončenie únosov sužujúcich krajinu počas 44 rokov trvajúcej partizánskej vojny v krajine.
Kolumbijčania vyšli dnes do ulíc svojich miest s výzvou, aby bol tohtoročný Deň nezávislosti premenovaný na Deň slobody pre 2800 ľudí zadržiavaných v zajatí v partizánskych táboroch v džungli a horách. S výkrikmi, plačom a mávajúc zástavami, vyzývali Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) a iné ilegálne skupiny, aby prestali brať zajatcov a začali rokovať o mieri.
Pochody vyvinú nový nátlak na FARC, ktoré utrpeli nedávno vážne straty v dôsledku Američanmi podporovanej vojenskej ofenzívy prezidenta Alvara Uribeho. Uribeho považujú mnohí Kolumbijčania za hrdinu za jeho útok na ľavicových povstalcov, ktorí vedú svoj boj od 60. rokov. Jeho popularita dosiahla 90 percent po dramatickej záchrane 15 významných rukojemníkov 2. júla.
Podobné demonštrácie ako v Kolumbii sa dnes uskutočnili aj v niektorých mestách vo svete, vrátane Paríža.
Bývalá kolumbijská prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová, ktorú 2. júla oslobodili z džungle zo zajatia, sa vo francúzskej metropole pred koncertom populárneho kolumbijského speváka Juanesa prihovorila zhromaždeným. Po vyše šesťročnom pobyte v zajatí vyzvala povstalcov, aby zložili zbrane a začali vyjednávať s Uribem, ktorého otec zahynul pri zmarenom únose FARC v roku 1983.
V Bogote otvorila oficiálnu akciu kolumbijská speváčka Shakira spevom štátnej hymny spoločne s Uribem a zahraničnými hosťami, po jej boku spievali prezidenti Brazílie a Peru, Luiz Inácio Lula da Silva a Alan García.
Za ostatných 12 rokov sa dostalo v Kolumbii do zajatia 23.854 ľudí a z nich je doteraz zadržiavaných 2800. Približne 700 z nich zadržiava FARC pre výkupné a z politických príčin. Ostatných držia v zajatí rozličné kriminálne skupiny.
Rodinní príslušníci zvyšných zajatcov sa obávajú, že medzinárodný nátlak po oslobodení Betancourtovej a Američanov ustane.
Zdroj: AP