Budapešť 20. júla (TASR) - Z iniciatívy intelektuálov vzniklo v týchto dňoch v Maďarskej republike hnutie, ktorého deklarovaným cieľom je dosiahnuť zrušenie Maďarskej gardy, organizácie stelesňujúcej ultrapravicové názory v krajine.
Ako vyplýva z dnešnej informácie tlačovej agentúry MTI, k tzv. Hnutiu nastavenia si zrkadla sa pripojili stovky umelcov a verejne činných osobností. Mnohí z nich si nechali ostrihať vlasy a zafarbiť ich na blond, aby aj týmto spôsobom dali najavo svoje odmietavé postoje voči rasizmu a násiliu.
Podľa slov iniciátorky vzniku hnutia, spisovateľky, maliarky a grafičky Magdy Szécsiovej, sa do hnutia zapojili predstavitelia rôznych kultúrnych odvetví, pedagógovia, zástupcovia rómskej i nerómskej komunity, muži i ženy z Maďarska, ale aj zo zahraničia, všetko ľudia, ktorých odpudzujú rôzne prejavy násilia.
Podľa ich názoru v Maďarsku čoraz viac silnie a získava viac priestoru pravicový extrémizmus, čoho dôkazom sú pochody príslušníkov Maďarskej gardy či nedávne útoky kameňmi, vajcami a Molotovovými koktailmi na účastníkov pochodu homosexuálov a lesbičiek.
Magda Szécsiová sa domnieva, že pocity menejcennosti členov Maďarskej gardy sú osobitne nebezpečné, pretože tieto sa kedykoľvek môžu transformovať do podoby nepriateľstva, nenávisti a závisti.
"Nečakajme na vybudovanie nového Osvienčimu. Dym spálených ľudských tiel by bol škodlivý aj pre životné prostredie, takže očakávame, že sa k hnutiu pripoja aj zelení a (maďarský prezident) László Sólyom," cituje agentúra MTI slová iniciátorky vzniku spomínaného subjektu, ktorý očakáva, ako uviedla, riešenie situácie od maďarskej polície a justície.
Pojednávanie občianskeho sporu vo veci návrhu na zrušenie spolku Maďarská garda odročil Súd hlavného mesta v Budapešti 30. júna na 1. septembra. Jedným z dôvodov tohto postupu bol fakt, že na pojednávaní sa nezúčastnili predstavitelia Svetového zväzu účastníkov revolúcie 1956, ktorí avizovali záujem vstúpiť do procesu.
Predseda Celoštátnej samosprávy Rómov (OCÖ) Orbán Kolompár požiadal súd, aby čo najskôr uzatvoril spor - podľa možnosti do ôsmich dní - a nerozhodoval až po prázdninách, pretože "situácia je mimoriadne napätá". Ako zdôraznil, už nemôže brať zodpovednosť za Rómov, ktorých garda zastrašuje a provokuje. Proti odročeniu sa vyjadril aj prokurátor.
Sudkyňa v reakcii uviedla, že odročenie je nevyhnutné z procesných dôvodov, pretože ešte trom subjektom, ktoré avizovali záujem zúčastniť sa na procese, treba zabezpečiť účasť na rokovaní. Súčasne vyzvala všetkých, aby sa "pokúsili upokojiť".
Prvé dva dni pojednávania, ktoré iniciovala Budapeštianska hlavná prokuratúra (FB), sa uskutočnili 12. marca a 19. mája. V marci gardisti zabránili viacerým novinárom a občianskym aktivistom vo vstupe do súdnej siene, preto na základe rozhodnutia FB sa museli záujemcovia na ďalšie pojednávania vopred zaregistrovať.