Mníchov/Berlín/Hamburg 19. júla (TASR) - Nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA) sa podľa informácií spravodajského týždenníka Focus obáva atentátu na spolkového ministra vnútra Wolfganga Schäubleho zo strany členov alebo stúpencov Strany kurdských pracujúcich (PKK).
Dôverná analýza tohto rizika totiž preukázala, že práve tento nemecký politik je v kurdských médiách označovaný za zodpovedného za nedávny zákaz stanice Roj TV.
Samotný BKA dnes túto informáciu odmietol akokoľvek komentovať.
Za možné terče atentátnikov z PKK možno podľa informácií Focusu považovať aj ministerstvo vnútra v Berlíne, ale aj policajné prezídiá vo Wuppertale a Kolíne nad Rýnom. Odtiaľ sa totiž koordinujú policajné aktivity voči zariadeniam PKK v Nemecku.
BKA navyše podľa rovnakého zdroja odporúča ministerstvu zahraničných vecí, aby varovalo nemeckých turistov nielen pred cestami na juhovýchod Turecka, ale kamkoľvek v tejto krajine.
PKK zadržiava už niekoľko dní trojicu bavorských horolezcov, ktorí sa stali obeťami prepadu a následného únosu na vrchu Ararat.
Rýchle vyriešenie tejto rukojemníckej drámy v Turecku stroskotalo podľa informácií iného nemeckého spravodajského týždenníka, Der Spiegel, na odmietavom postoji tureckej vlády k predstavám únoscov.
PKK už krátko po únose ponúkla vraj krízovému štábu v Berlíne prepustenie tria za účasti predstaviteľov Medzinárodného výboru Červeného kríža. Turecká vláda však túto ponuku zamietla s tým, že na území krajiny môže operovať iba islamská charitatívna organizácia Červený polmesiac, ktorej sprostredkovateľskú misiu odmietli zase predstavitelia PKK.
Krízový štáb na berlínskom rezorte diplomacie sa podľa spomínaného magazínu teraz obáva, že prepustenie zadržiavaných sťažia odlišné záujmy jednotlivých do prípadu zainteresovaných strán. PKK totiž chce dosiahnuť medializované odovzdanie rukojemníkov, oficiálne turecké miesta sa zase takejto propagandistickej akcii chcú vyhnúť.
Po desiatich dňoch je zdravotný stav troch rukojemníkov podľa informácií tajných služieb dobrý. Región, v ktorom sa predpokladá útočisko únosov i ich rukojemníkov, obkľúčili údajne bezpečnostné sily.
Prepustenie troch nemeckých horolezcov unesených v Turecku 8. júla večer podmienila Strana kurdských pracujúcich už 10. júla ukončením "nepriateľskej politiky" vlády Spolkovej republiky Nemecko (SRN) voči PKK a kurdskému ľudu.
O štyri dni neskôr kurdskí separatisti avizovali, že rukojemníkov prepustia, ak Berlín vyvinie dostatočne silný diplomatický tlak na Ankaru, ktorá nezastavila vojenské operácie proti jednotkám PKK.
"Ich zajatie je reakciou na postoj Nemecka voči našej strane, najmä na jej postoj k zrušeniu vysielania satelitnej stanice Roj TV. Rukojemníkov nevydáme, dokedy nebude zaručené mierové ovzdušie," uviedol vtedy Ahmed Daníz, ktorý má na starosti diplomatickú agendu PKK.
3 12 20 le dem