Ženeva 19. júla (TASR) - Teherán dnes vylúčil akékoľvek pozastavenie obohacovania uránu. Odmietol tak kľúčovú požiadavku svetových veľmocí na rokovaniach o iránskom jadrovom programe v Ženeve, na ktorých sa prvýkrát za uplynulých 30 rokov zúčastňuje aj predstaviteľ Spojených štátov.
"Žiadne pozastavenie alebo zmrazenie (obohacovania uránu) neprichádza do úvahy," povedal Kejván Imání krátko po začiatku rokovaní. Jeho vyjadrenia vyvolali pochybnosti o ich úspechu, pripomenula tlačová agentúra Reuters.
Na rozhovoroch s hlavným iránskym jadrovým vyjednávačom Saídom Džalílím sa zúčastní aj vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana a námestník americkej ministerky zahraničných vecí William Burns, ako aj predstavitelia Británie, Francúzska, Nemecka, Ruska a Číny.
Západ dúfa, že Irán bude súhlasiť so zastavením rozširovania svojho programu na obohacovanie uránu. Na výmenu by svetové veľmoci prestali presadzovať nové sankcie voči Teheránu na pôde Bezpečnostnej rady OSN, uviedla agentúra Associated Press.
Na stretnutí v Ženeve plánujú svetové veľmoci zistiť mieru pripravenosti Iránu na dohodu o ukončení dlhého sporu ohľadne jadrových aktivít, o ktorých sa Západ domnieva, že sú zamerané na výrobu atómových zbraní.
Teherán tvrdí, že jeho jadrový program je zameraný výlučne na výrobu elektrickej energie. Irán už opakovane odmietol kľúčovú požiadavku veľmocí, aby zastavil obohacovanie uránu.