ŽENEVA 19. júla (SITA/AFP/AP) - Na víkendových rokovaniach v Ženeve medzi Teheránom a šéfom zahraničnej politiky Európskej únie Javierom Solanom a zástupcami Británie, Francúzska, Nemecka, Ruska a Číny sa za USA zúčastní námestník šéfky americkej diplomacie William Burns, čo je veľká zmena v politike Washingtonu voči Teheránu. Účasť USA na rokovaniach je "novým pozitívnym prístupom", skonštatoval na piatkovej návšteve Turecka iránsky minister zahraničia Manúčehr Mottakí.
Hlavný iránsky jadrový vyjednávač Saíd Džalílí sa v Ženeve má stretnúť so Solanom, aby diskutovali o balíčku stimulov, ktorý Teheránu ponúkajú Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína výmenou za zastavenie programu obohacovania uránu. Západné krajiny a Izrael, o ktorom sa predpokladá, že je jedinou jadrovou mocnosťou na Blízkom východe, sa obávajú, že cieľom iránskeho programu obohacovania uránu je výroba jadrovej zbrane. Teherán však trvá na tom, že jeho jadrový program je zameraný iba na výrobu elektrickej energie. Spojené štáty a Izrael nevylučujú vojenský zásah proti Iránu, hoci Washington opakovane povedal, že uprednostňuje diplomatické riešenie sporu.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová v piatok poprela, že rozhodnutie Spojených štátov zúčastniť sa na nukleárnych rozhovoroch mení niečo na ich postoji k jadrovej problematike. Podľa jej slov je tento krok "jasným signálom", že Spojené štáty to so svojou politikou myslia vážne. Ako však dodala, podmienky rokovaní ostávajú zo strany USA nezmenené. Burns posilní politiku, "ktorú Spojené štáty presadzujú od roku 2006", zdôraznila Riceová.