ANKARA 18. júla (SITA/AFP) - Teherán je otvorený rokovaniam so Spojenými štátmi o zriadení americkej záujmovej sekcie v Iráne a o otvorení priameho leteckého spojenia. V piatok to počas návštevy Ankary povedal iránsky minister zahraničia Manúčehr Mottakí. Zároveň za "pozitívnu" označil plánovanú prítomnosť Spojených štátov na sobotňajších medzinárodných rokovaniach v Ženeve o iránskom jadrovom programe. Dodal, že od týchto rokovaní očakáva pokrok. "Podľa môjho názoru rokovania a dohoda o americkom úrade v Iráne a priame letecké spojenie medzi Iránom a USA sú možné," povedal Mottakí novinárom po rozhovoroch s tureckým ministrom zahraničia Alim Babacanom. Uviedol, že Teherán sa z médií dozvedel o pláne Spojených štátov otvoriť záujmovú sekciu v Iráne. Bolo by to prvé nadviazanie kontaktov medzi týmito dvoma znepriatelenými krajinami po takmer 30 rokoch.
Britský denník Guardian vo štvrtok informoval, hoci neuviedol svoje zdroje, že Washington na budúci mesiac oznámi plány na zriadenie záujmovej sekcie v Iráne, v ktorej by pracovali diplomati. Podobná záujmová sekcia USA existuje na Kube. "Za posledné roky mnoho ľudí zo Spojených štátov, študenti, akademici, podnikatelia, či umelci, prejavili záujem navštíviť Irán. Podporuje takýto vývoj medzi oboma národmi," povedal Mottakí. Dodal, že niekoľko amerických firiem už v Iráne podniká, ale odmietol uviesť ich mená "pre citlivosť záležitosti."
Irán a USA nemajú diplomatické styky od roku 1980, kedy proislamskí študenti obsadili americký zastupiteľský úrad v Teheráne a diplomatov viac ako rok zadržiavali ako rukojemníkov. Mottakí sa o vzťahoch s USA vyjadril deň pred tým, ako sa v Ženeve uskutočnia rokovania medzi Iránom a šiestimi veľmocami. Na rokovaniach sa zúčastní aj námestník americkej ministerky zahraničia William Burns, čo je veľká zmena v politike Washingtonu voči Teheránu. Účasť USA na rokovaniach je "novým pozitívnym prístupom", povedal šéf iránskej diplomacie. "Dúfam, že tento pokrok (vo formáte vyjednávaní) sa odrazí aj na obsahu rokovaní," dodal. "Ak budú rokovania pokračovať týmto spôsobom, verím, že príde k pozitívnemu výsledku."
Hlavný iránsky jadrový vyjednávač Saíd Džalílí sa v Ženeve má stretnúť so šéfom zahraničnej politiky EÚ Javierom Solanom, aby diskutovali o balíčku stimulov, ktorý Teheránu ponúkajú Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína výmenou za zastavenie programu obohacovania uránu. Západné krajiny a Izrael, o ktorom sa predpokladá, že je jedinou jadrovou mocnosťou na Blízkom východe, sa obávajú, že cieľom iránskeho programu obohacovania uránu je výroba jadrovej zbrane. Teherán však trvá na tom, že jeho jadrový program je zameraný iba na výrobu elektrickej energie. Spojené štáty a Izrael nevylučujú vojenský zásah proti Iránu, hoci Washington opakovane povedal, že uprednostňuje diplomatické riešenie sporu.