Tréning na komiksového hrdinu by trval aj dvadsať rokov. Na vrchole kariéryby ste však dlho nevydržali.
BRATISLAVA. Komiksy sú priestorom na snívanie. Vonkoncom nielen pre tínedžerov, mnohé dosahujú literárne i výtvarné kvality. Väčšina z nich však predstavuje charaktery čiernobielo a zjednodušene.
Jestvuje však niekoľko výnimiek a možno špekulovať, že Batman je jednou z nich. Kým v Supermanovi či Spidermanovi išlo najmä v počiatkoch len o veselé poskakovanie s morálnym podtónom, temný Batman bol iný. Preto priťahoval aj trochu iné publikum.
Superman je scifi. A Batman?
Mohol by však reálne jestvovať? Je v ľudských silách, aby takáto postava v našom svete mohla vzniknúť?
Brucea Waynea alias Batmana nepohrýzol nejaký pavúk ako Spidermana, ani nepadol z oblohy ako Superman, ani sa nenarodil s génovou mutáciou ako Xmeni. Odborný časopis Scientific American tvrdí, že pár jedincov na našej planéte by sa Batmanom teoreticky aj mohlo stať. Wayne je obyčajný miliardár a plejboj, ktorý azda z nudy v noci loví zločinecké beštie.
Univerzálny atlét
„Batman by dokázal vyhrať v každej olympijskej disciplíne, preto si ho najlepšie predstavíme ako desaťbojára,“ povedal pre American Scientific profesor neurovedy E. P. Zehr. Kandidát na Batmana podľa experta na pohyb „musí byť dobrý v mnohých veciach“.
A je to vôbec možné? Vo filme napríklad bojoval naraz s desiatimi protivníkmi. Zehr vraví, že by ich nemohlo byť viac ako štyri, päť. Fyzicky je nemožné poraziť viac súperov naraz.
Len na získanie fyzických zručností by budúci Batman potreboval asi 12 rokov. Aby sa filmovej postave vyrovnal v bojových umeniach, musíme pridať ešte päť rokov. „Nestačí byť dobrý, Batman nechce protivníkov zabiť a na to už potrebujete byť excelentným majstrom,“ hovorí profesor Zehr.
Buď silný, alebo pružný
V jednom z komiksov Batman nad hlavou drží ťažký predmet. To by už nebolo možné. „Buď kopete a udierate, alebo zdvíhate ťažké veci. Svaly môžete totiž trénovať pre maximálnu výbušnosť a flexibilitu alebo do maximálnej sily, oboje naraz však ťažko.“
Je však možné vytrénovať telo na väčšiu odolnosť k zraneniam. „Džudisti alebo kickboxeri majú napríklad dlhým tréningom spevnené kosti. Hráči loptových hier napríklad zlepšené reflexy a periférne videnie.“ Takéto veci sa dlhým tréningom vytrénovať dajú. Problémom je výdrž. Bruce Wayne cez deň pracuje, po večeroch vymetá večierky a v noci funguje ako Batman. Po krátkom čase by reálneho Batmana premohlo vyčerpanie. „Človek môže fungovať buď cez deň, alebo v noci, ak sa prispôsobí nočnému režimu. Oboje dlhodobo nezvládne,“ tvrdí Zehr.
„Aj najlepší hráči rugby, ktorí fungujú v športe plnom fyzických kontaktov, dokážu na vrcholovej úrovni fungovať tak tri roky. Ťažko by niekto vydržal dlhšie, aj keby to bol Batman.“
Vyzerá to teda, že Batman v reálnom svete fungovať nemôže. Ak by aj mohol, najviac tri roky a aj to až po takmer dvadsiatich rokoch tréningu.
Batman je však postava z komiksu, a preto s fungovaním skutočného sveta nemusí a vlastne ani nemôže mať nič spoločné.
Napokon, koľko znudených miliardárov by vymenilo jachty a debaty o formulách a budúcej centrálnej parite za naháňanie elitných zločincov?
Koľko u nás?