BRATISLAVA. V Nemecku vyšli séria hracích kariet, na ktorých sa objavili portréty 32 diktátorov svetových dejín. Kým tvorcovia mali v úmysle zaujať k nim ironický postoj, nie všetci sa s týmto krokom autorov stotožňujú.
Kartová hra dostala názov Kvarteto diktátorov a čerpá z pôvodnej detskej hry Kvarteto, avšak s jednou výnimkou - namiesto obrázkov áut, kvetov či lodí, sa na kartách objavujú podobizne vodcov spolu so stručnou informáciou o nich. Je tak možné medzi nimi nájsť napríklad Josifa Stalina, španielskeho diktátora Franca alebo dokonca i samotného Hitlera.
Tvorcovia kariet tvrdia, že ich cieľom nebol politický rozmer veci, ale svojím konaním chceli zbaviť tieto postavy histórie nálepky strach naháňajúcich predstaviteľov svetových dejín. "Ak sa na nich dokážete pobaviť, už sa ich tak veľmi neobávate," vyjadril sa jeden z predstaviteľov spoločnosti Onkel & Onkel, ktorá stojí za ich produkciou.
Každá karta zobrazuje jedného diktátora s informáciou, v ktorej krajine a ako dlho vládol a mnoho iných faktografických informácii. Napríklad pri mene ruského hrôzovládcu Stalina sa uvádza i to, že počas školských štúdii neprestajne čítal literatúru, ktorá bola oficiálne zakázaná, ale i to, že Rumun Ceausescu mal slabosť pre legendárneho rumunského vládcu Vlada.
Napriek využitiu ironických vyjadrovacích figúr a popularite prejavujúcej sa vysokými číslami predajnosti kariet, tento pokus nájsť zmes vážnosti a zábavy nenachádza pochopenie v celej spoločnosti. Niektorí odborníci totiž varujú pred zľahčovaním ich krvavých činov a rozhodnutí, ktoré ľudstvu prinieslo toľko utrpenia a ktoré spôsobili ničivé vojnové konflikty.