Brusel 14. júla (TASR) - Belgickým vládnym stranám sa ani dnes nepodarilo dosiahnuť dohodu o inštitucionálnej reforme. V utorok pritom vyprší termín, ktorý si belgický premiér Yves Leterme sám stanovil na vyriešenie tejto otázky.
Leterme, ktorý v utorok predstúpi pred federálny parlament, aby informoval o aktuálnom stave, chce požiadať o viac času na dosiahnutie dohody o reforme a rozdelení sporného volebného okrsku pri Bruseli.
V sobotu sa kabinetu podarilo dospieť k dohode na sociálno-ekonomickom vládnom programe na nadchádzajúce roky. V nedeľu bola na programe azylová a imigračná politika a následne mal Leterme odcestovať na summit EÚ-Stredomorie, ktorý sa konal v Paríži.
Premiér sa však napokon rozhodol zostať doma a pokračovať v rokovaniach o inštitucionálnej reforme, ktorá má dať viac právomocí regiónom.
Práve táto otázka dlhé mesiace blokovala zostavenie novej vlády po minuloročných júnových parlamentných voľbách. Na základe ich výsledkov mali nový kabinet tvoriť flámski a valónski kresťanskí demokrati a flámski a valónski liberáli.
Keď sa Letermovi ani na druhý pokus nepodarilo zostaviť vládu, poveril v decembri belgický kráľ Albert II. šéfa predchádzajúceho kabinetu Guya Verhofstadta zostavením dočasného kabinetu. Ten začal fungovať 194 dní od volieb s tým, že pri moci zostane do 23. marca. Medzitým pokračovali rokovania o reforme štátu.
Po najdlhšej politickej kríze v histórii Belgicka sa napokon v polovici marca podarilo dosiahnuť dohodu na zostavení koalície pozostávajúcej z piatich strán. Leterme sa následne zaviazal, že inštitucionálna otázka sa vyrieši do polovice júla. Pretrvávajúce problémy však predstavujú hrozbu prehĺbenia politickej krízy.
Slepú uličku, v ktorej sa ocitli koaličné rozhovory o federálnej vláde, sa opakovane pokúšali využiť flámski nacionalisti na presadenie svojich záujmov a podnecovanie debaty o možnosti rozdelenia krajiny na flámsku a valónsku časť.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem