Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Luis Moreno-Ocampo v pondelok oficiálne požiadal sudcov o zatykač na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra za vojnové zločiny v provincii Dárfúr.
"Prokurátor ICC Luis Moreno-Ocampo dnes (v pondelok) predložil dôkazy, ktoré usvedčujú sudánskeho prezidenta zo spáchania genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov v Dárfúre," informovala jeho kancelária vo vyhlásení. Prokurátor podľa jej údajov prišiel k záveru, že al-Bašír nesie právnu zodpovednosť za tieto činy.
Sudán s trestným súdom spolupracovať nechce
Sudánska vláda, ktorá neuznáva právomoci ICC a odmieta mu vydať už obvinených vojnových zločincov, reagovala na tieto informácie nahnevane. "Ak takto rozhodnú o prezidentovi al-Bašírovi, zničí to mierový proces," vyhlásil minister zahraničia Al-Samání a-Wasila s tým, že "Sudán nebude nikdy spolupracovať s ICC".
V Chartúme proti tomuto plánu protestovalo asi tisíc ľudí a prezident al-Bašír zvolal mimoriadne zasadanie vlády. Existujú obavy, že vláda by mohla reagovať vojenským zásahom proti mierotvorcom z OSN a Africkej únie. OSN preto zvýšila bezpečnostný stupeň pre svoje jednotky operujúce v Dárfúre. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v pondelok povedal, že je znepokojený možným prezidentovým stíhaním. Išlo by totiž o prvý prípad, keď bude ICC stíhať hlavu štátu. "Malo by to veľmi vážne dôsledky pre mierové operácie vrátane politického procesu," povedal pre francúzsky denník Le Figaro. "Som veľmi znepokojený, spravodlivosti sa však nik nevyhne," dodal.
Konflikt v sudánskom Dárfúre si vyžiadal státisíce obetí
Africká únia (AÚ) v reakcii rovnako varovala, že plány obviniť sudánskych vládnych predstaviteľov by mohli ohroziť mierové úsilie v Dárfúre. AÚ vyjadrila v stanovisku "presvedčenie, že v hľadaní spravodlivosti je potrebné pokračovať takým spôsobom, ktorý nebude brániť alebo ohrozovať úsilie na dosiahnutie trvalého mieru". Povstalecké skupiny v Dárfúre naopak rozhodnutie ICC privítali.
Päť rokov trvajúci konflikt v Dárfúre, ktorý sa začal povstaním černošských kmeňov proti ústrednej vláde, si podľa odhadov vyžiadal okolo 200 tisíc ľudských životov. Asi 2,5 milióna obyvateľov muselo svoje domovy opustiť.