Paríž 14. júla (TASR) - Tradičná vojenská prehliadka pri príležitosti francúzskeho štátneho sviatku Dňa Bastily sa dnes konala na parížskom bulvári Champs-Élysées za prítomnosti viac ako 35 lídrov krajín Európy a Stredomoria.
Prítomné hlavy štátov či vlád, ktoré vo francúzskej metropole sledovali pochodujúce vojenské jednotky, sa v nedeľu zúčastnili na ustanovujúcom summite Únie pre Stredomorie.
Popri francúzskom prezidentovi Nicolasovi Sarkozym sledovali slávnostnú prehliadku aj izraelský premiér Ehud Olmert, palestínsky prezident Mahmúd Abbás či sýrsky prezident Bašar Asad.
Práve Asadova prítomnosť v Paríži vyvolala vo Francúzsku nevôľu a bola dôvodom, prečo sa na ceremónii nezúčastnil Sarkozyho predchodca v úrade Jacques Chirac.
Polícia zadržala šéfa mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Roberta Menarda za protesty proti Asadovej návšteve. Menard a desiatka ďalších demonštrantov pred začiatkom prehliadky vykrikovali na Champs-Élysées prodemokratické heslá.
Na prehliadkovej tribúne stál Sarkozy spolu s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom a egyptským prezidentom Husním Mubarakom, ktorý je s francúzskym lídrom spolupredsedom Únie pre Stredomorie.
Vojenskú prehliadku otvoril prelet francúzskych lietadiel Alpha, ktoré vypustili prúdy červeného, bieleho a modrého dymu symbolizujúceho francúzsku vlajku. Sprievod viedol kontingent 300 príslušníkov mierových jednotiek OSN z 25 rôznych krajín, ktorý sa na prehliadke zúčastňuje prvýkrát.
Stovky tisíc divákov lemovali obe strany širokého bulváru nazývaného Parížanmi "najkrajšou ulicou na svete".
Ceremóniu zavŕšil zoskok siedmich parašutistov nesúcich vlajky Francúzska, EÚ a OSN pred tribúnou na námestí Place de la Concorde.
"Bola to nádherná prehliadka," povedal prezident Sarkozy.
Hodiny pred oslavami štátneho sviatku poznačilo však vo francúzskej metropole aj vyčíňanie mladistvých vandalov, ktorí v noci nadnes podpálili stovky automobilov. Iba v parížskej aglomerácii vzplanulo 211 vozidiel, celkove ich bolo podľa policajných zdrojov 297. V tejto súvislosti zadržali 121 ľudí. K výtržnostiam došlo pred 14. júlom v Paríži a iných francúzskych mestách aj vlani.
Dnešný štátny sviatok pripomína pád Bastily a začiatok francúzskej revolúcie v roku 1789.
Správu priniesla agentúra DPA.
Paríž šetrí, účasť na oslavách bude len na pozvanie
Oslavy Dňa Bastily na francúzskych veľvyslanectvách budú tento rok len na pozvanie, čo je zmena voči predchádzajúcim rokom, keď mali na ne povolený vstup všetci Francúzi žijúci v zahraničí. Dôvodom je znížený rozpočet.
Francúzsko, ktoré má vo svete druhý najvyšší počet ambasád po USA, sa tento rok, na žiadosť francúzskeho ministerstva zahraničia, bude musieť obmedziť pri oslavách národného sviatku. Veľvyslanectvá dostali odporučenie, aby v rámci šetrenia znížili počet pozvaných na oslavy, oznámil hovorca ministerstva Eric Chevallier minulý týždeň.
Podľa odhadov žije v zahraničí asi 2,2 milióna Francúzov. Krajina galského kohúta má vo svete 158 ambasád a 20 konzulátov.
SITA