Tokio 14. júla (TASR) - Molotovov koktail hodil dnes do priestorov amerického konzulátu na juhojaponskom ostrove Okinawa neznámy útočník, ktorý podľa očitého svedka ušiel na mopede. Zápalná bomba dopadla iba do záhrady a tak útok nikoho nezranil.
Na ostrove vzdialenom 1600 kilometrov na juh od Tokia je umiestnená vyše polovica z 50.000 amerických vojakov v Japonsku. Okinawa je považovaná za základný pilier americkej vojenskej prítomnosti v Ázii. Miestne obyvateľstvo je však dlhodobo naladené protiamericky, Okinawčania sa ponosujú na vysokú zločinnosť v súvislosti s americkou vojenskou prítomnosťou.
Asi 13.000 Japoncov v nedeľu protestovalo v prístave Jokosuka, južne od Tokia, proti stálej prítomnosti americkej lietadlovej lode s jadrovým pohonom George Washington v blízkosti Tokia. Nedávny požiar na palube podľa nich ukázal, aké je to nebezpečné.
Lietadlová loď George Washington vystrieda loď Kitty Hawk, ktorá má byť čoskoro vyradená z prevádzky a bude prvou americkou vojenskou loďou s jadrovým pohonom, ktorá zostane v Japonsku natrvalo.
Loď mala v súlade s dohodou medzi Japonskom a USA priplávať v auguste, jej príchod sa však oneskorí v dôsledku požiaru, ku ktorému došlo na palube v máji. Jej príchod už predtým vyvolal protesty, ktoré požiar znásobil.
Asi 250 obyvateľov podalo návrh s cieľom dosiahnuť súdny zákaz toho, aby sa Japonsko stalo materskou základňou jadrovej lode.
Obyvatelia Japonska, jedinej krajiny, ktorá zažila na vlastnej koži jadrové výbuchy, sú mimoriadne citliví na vojenské použitie jadrovej technológie. Pri výbuchoch atómových bômb v Hirošime a Nagasaki v auguste 1945 prišlo o život najmenej 200.000 ľudí.
Pri požiari na lodi George Washington utrpel jeden námorník popáleniny menšieho rozsahu, ďalších 23 námorníkov prehriatie z ohňa. Podľa amerického námorníctva požiar neohrozil bezpečnosť jadrového reaktora na lodi.
Loď Kitty Hawk, vyrobená v roku 1961, mala domovskú základňu v Japonsku od roku 1998. Je to posledná lietadlová loď amerického námorníctva s konvenčným pohonom.
Zdroj: AP