Moskva 11. júla (TASR) - Najnovšie skúšky iránskych rakiet dokazujú, že budovanie amerického protiraketového štítu v Európe nemá opodstatnenie. Vyhlásil to dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Reagoval tak na testy rakiet dlhého a stredného doletu, ktoré tento týždeň uskutočnil Irán nad Perzským zálivom.
"Testy ukázali, že Irán disponuje len raketami s doletom do 2000 kilometrov," uviedol Lavrov. "Tieto parametre len potvrdzujú naše tvrdenia, že americký obranný systém v Európe, ktorý by monitoroval a reagoval na tento typ rakiet, nie je potrebný."
Iránske revolučné gardy vystrelili v stredu a vo štvrtok počas manévrov v Perzskom zálive sériu rakiet dlhého a stredného doletu. Nové verzia iránskej strely Šaháb je údajne schopná zasiahnuť ciele vo vzdialenosti 2000 kilometrov.
Podľa Teheránu išlo o varovanie určené USA a Izraelu, že islamská republika je pripravená podniknúť protiúder v prípade vojenského zásahu proti svojmu jadrovému programu.
Spojené štáty chcú umiestniť na území Poľska desať striel protiraketového štítu a v ČR radar v rámci systému globálnej protiraketovej obrany, ktorý má chrániť USA a ich spojencov pred útokmi zo strany "darebáckych" štátov, ako je Irán.
Rusko americký projekt zásadne odmieta ako potenciálnu hrozbu pre svoju bezpečnosť a hrozí bližšie nešpecifikovanými vojenskými protiopatreniami.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.