BRATISLAVA 10. júla (SITA/AFP) - Poprední predstavitelia viac ako 40 krajín sa v nedeľu stretnú v Paríži, kde sa zúčastnia na zakladajúcom summite Stredomorskej únie. Okrem lídrov Európskej únie a ďalších desiatich krajín Euro-stredomorského partnerstva, ktorým bude predsedať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a jeho egyptský partner Husní Mubarak, do metropoly na Seine pozvali aj zástupcov Monaka, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory.
Stredomorská únia nahrádzajúca doterajšie partnerstvo v rámci takzvaného Barcelonského procesu a predstavuje Sarkozyho vlajkový projekt, pre ktorý získal širokú podporu na marcovom summite EÚ v Bruseli. Napriek viacerým ústupkom však o novom zoskupení stále pochybuje Nemecko a predovšetkým Turecko, ktoré francúzsku iniciatívu považuje za pokus o zmarenie perspektívy členstva Ankary v Európskej únii. Sarkozy vstup Turecka do EÚ odmieta a namiesto úplného členstva krajine navrhuje "osobitné partnerstvo".
Proti Stredomorskej únii rozhodne vystúpil aj líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, ktorý sa rozhodol parížsky summit bojkotovať. Ako vyhlásil v stredu v Tripolise, Sarkozyho projekt je "odsúdený na zlyhanie". Nový blok pritom označil za pokus neokolonialistov oslabiť jednotu arabských a afrických štátov a varoval, že bude podnetom pre teroristické útoky islamských radikálov. K spoločnému fóru sa stavajú zdržanlivo aj ďalšie arabské krajiny, ktoré sa nechcú unáhliť pri normalizácii vzťahov s Izraelom.
"Budovanie Stredomorskej únie je rozhodujúce nielen pre budúcnosť štátov obklopujúcich Stredozemné more, ale pre celé ľudstvo," vyhlásil Sarkozy počas októbrovej návštevy marockého mesta Tandža. "Pretože je to stredomorský región, ktorý bude rozhodovať o tom, či bude sever v konflikte s juhom, či terorizmus a fundamentalizmus uspejú a poznačia zvyšok sveta násilím a netoleranciou," myslí si francúzsky prezident. Únia mala pôvodne združovať iba krajiny na pobrežiach Stredozemného mora, ale pod tlakom Nemecka, ktoré sa obávalo krízy v rámci EÚ, projekt rozšírili na celú európsku dvadsaťsedmičku. Únia tak bude mať celkom 44 členov vrátane Palestínskej samosprávy a 765 miliónov obyvateľov.
Podľa správy, ktorú agentúre SITA zaslal Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, budú témami trojhodinového summitu najmä otázky ekonomického rozvoja, potravinovej bezpečnosti, vody, energetiky, ochrany životného prostredia, civilnej ochrany a námornej bezpečnosti. Vystúpenia sa majú týkať aj vzdelávania, výskumu, kultúry a mobility, ako aj posilnenia vzájomného politického dialógu. Predpokladá sa, že lídri schvália organizačné zásady novej únie, medzi ktoré patrí konanie summitov každé dva roky a založenie stálych úradov.
Popri summite sa v Paríži očakávajú významné bilaterálne stretnutia, akými bude prvá schôdzka nového libanonského prezidenta Michela Sulajmána so sýrskym partnerom Bašárom al-Assadom alebo rokovanie izraelského premiéra Ehuda Olmerta s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.