Udeľuje zároveň imunitu telekomunikačným spoločnostiam, ktoré po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 pomohli vláde odpočúvať podozrivé osoby bez súdnych povolení.
Bush zákon označil za veľmi dôležitú právnu normu, ktorá je nevyhnutná pre zaistenie bezpečnosti občanov USA. Dokument podpísal deň po tom, ako ho schválil Senát po takmer rok trvajúcej diskusii v Kongrese. Spornými otázkami boli najmä imunita pre súkromné telekomunikačné firmy a znepokojenie nad tým, ako sa navrhované opatrenia dotknú ochrany súkromia.
Americká únia pre občianske slobody (ACLU), Amnesty International (AI), Human Rights Watch (HRW) a ďalšie organizácie okamžite po Bushovom podpise podali na federálnom súde žalobu, v ktorej žiadajú anulovať nový zákon. Ten je podľa žaloby neústavný a dá Bushovej vláde "neobmedzenú právomoc špehovať Američanov bez súdneho príkazu alebo súdneho dohľadu".
Biely dom uvádzal, že nový zákon je nevyhnutný pre národnú bezpečnosť, pretože dá vláde v boji proti terorizmu potrebné nástroje bez toho, aby porušil občianske slobody Američanov.
Program odpočúvaní bez súdneho príkazu spustila vláda USA takmer pred siedmimi rokmi na základe kontroverzného prezidentovho výnosu, ktorý nový zákon zakotvil v legislatíve. Proti telekomunikačným firmám ako AT&T, Verizon Communications a Sprint Nextel podali okolo 40 žalôb ľudia, ktorí sa sťažovali na porušovanie práva na súkromie.
Informovali o tom agentúry Associated Press a Reuters.