BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Ak by došlo k tomu, že Irán by sa vyzbrojil jadrovými zbraňami, predstavoval by veľkú hrozbu pre Blízky východ, ako aj pre Európu a Severoatlantickú alianciu. Ak by Irán mal k dispozícii odstrašujúci prostriedok použitia jadrových zbraní, západné krajiny by sa museli obávať, že Teherán by sa cítil posmelený na agresívnejšiu podporu terorizmu, destabilizáciu a šírenie svojho vplyvu. Na diskusnom fóre s názvom Jadrové ambície Iránu: USA a Európa spolupracujú, aby sa postavili spoločnej hrozbe, ktoré usporiadala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA), to v stredu v Bratislave povedal Greg Schulte, americký veľvyslanec pri Medzinárodnej organizácii pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni.
Ďalším rizikom by podľa neho bolo to, ak by sa iné krajiny v regióne rozhodli, že tiež musia vlastniť jadrové zbrane. Blízky východ je už teraz dosť nebezpečná oblasť a nie je potrebné, aby tam niekedy boli jadrové zbrojné preteky, povedal americký veľvyslanec pri MAAE pre tlačovú agentúru SITA. Skutočným imperatívom pre medzinárodné spoločenstvo je podľa jeho slov to, aby dotlačilo iránske vedenie k zmene politiky a aby zabránilo jadrovému ozbrojeniu Iránu.
Na otázku, či existuje možnosť diplomatického riešenia iránskej jadrovej krízy, Greg Schulte odpovedal, že USA a Európa veľmi usilovne spolupracujú na tom, aby sa takéto riešenie dosiahlo, pričom uplatňujú stratégiu pozostávajúcu z dvoch línii. "Jedna línia sa snaží dostať Irán k rokovaniam a druhá iránskemu vedeniu demonštruje, že ak budú pokračovať v porušovaní medzinárodných záväzkov, budú čeliť čoraz silnejším sankciám a izolácii," povedal veľvyslanec. Dodal, že cieľom je dosiahnuť mierové riešenie a presvedčiť iránske vedenie, aby zmenilo politický kurz. Poznamenal však, že terajšie vedenie Iránu je veľmi vzdorovité a zaryté. "Aby bola diplomacia úspešná, musí byť silná, musíme ju robiť spoločne a musí byť vytrvalá," povedal Schulte.
Americký veľvyslanec pri MAAE ocenil balíček, ktorý Teheránu predložil vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Javier Solana v mene EÚ, ako aj Spojených štátov, Ruska a Číny. Ide o návrhy, ktoré Iránu výmenou za zastavenie obohacovania uránu ponúkajú významné stimuly. Schulte uviedol, že ponuka medzinárodného spoločenstva pristupuje k Iránu s úctou. "Zároveň je však dôležité, aby sme pokračovali v druhej línii, aby sme Iránu dali najavo, že ak túto ponuku neprijme, bude čoraz viac izolovaný a čeliť čoraz silnejším sankciám." Schulte vyjadril presvedčenie, je dôležité, aby Európska únia, Spojené štáty a ďalšie krajiny hovorili jednotným hlasom a konali tak, aby sa presadila cesta vyjednávaní, ale zároveň dávali najavo, že existuje aj možnosť sankcií.