Tbilisi/Moskva 9. júla (TASR) - Dve vojenské lietadlá narušili vzdušný priestor Gruzínska v blízkosti jeho odštiepeneckého regiónu Južné Osetsko. Oznámil to dnes gruzínsky minister pre reintegráciu Temur Jakobašvili.
"Dve vojenské lietadlá narušili gruzínsky vzdušný priestor v oblasti Cchinvali," informoval bez akýchkoľvek podrobností.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes nazvalo Gruzínsko hrozbou pre stabilitu južného Kaukazu, a to iba niekoľko hodín pred dnešným plánovaným príchodom americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej na návštevu Tbilisi.
Vo vyhlásení vymenovalo príležitosti, pri ktorých podľa Moskvy gruzínske jednotky vyvolali nepokoje s dvoma svojimi odštiepeneckými republikami Južné Osetsko a Abcházsko.
"Činy Tbilisi predstavujú skutočnú hrozbu mieru a bezpečnosti na južnom Kaukaze a priviedli región na okraj nového ozbrojeného konfliktu s nepredvídateľnými následkami," varovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
USA a Rusko súťažia o vplyv na juhu Kaukazu, ktorým prechádza významný ropovod z Ázie do Európy a ktorý súčasne hraničí s Tureckom a Iránom.
Bývalá sovietska republika Gruzínsko je pevným stúpencom USA a vyslala vojakov na pomoc koaličným silám pod vedením USA v Iraku. Usiluje tiež o vstup do NATO, čím nahnevala Rusko.
Tento rok sa zrážky a konflikty medzi gruzínskymi, ruskými a odštiepeneckými silami vyostrili, čo vyvolalo obavy Západu.
"Všetko toto dokazuje, že vedenie Gruzínska úmyselne zvýšilo napätie vo vzťahu k Abcházsku a Južnému Osetsku," uviedla Moskva vo vyhlásení.
Rusko predložilo v utorok členom Bezpečnostnej rady OSN návrh rezolúcie, ktorá viní Gruzínsko z eskalácie napätia v odštiepeneckom Abcházsku.
Návrh vyhlásenia vyzýva Gruzínsko, aby podniklo urgentné kroky na zamedzenie nepovoleného vstupu vojakov do pohraničného údolia Kodori. Dokument apeluje na obe strany konfliktu, ale predovšetkým na Tbilisi, aby sa zdržali akýchkoľvek násilností a provokácií.
Gruzínske odštiepenecké regióny Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré po vojnách začiatkom 90. rokov prestali uznávať centrálnu vládu, sú zdrojom narastajúceho napätia medzi Tbilisi a Moskvou, ktorá podporuje separatistov.