BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Kým lídri G8 sa tešia z dohody o znížení emisií o 50 percent do roku 2050, enviromentalisti označujú túto dohodu za "bezvýznamnú". Prekáža im najmä to, že Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené štáty a Rusko sa dohodli síce na dlhodobom riešení otázky produkcie skleníkových plynov, avšak krátkodobejšie ciele chýbajú.
James Hansen ako uznávaný predstaviteľ environmentálneho hnutia a vedec zaoberajúci sa klimatickými zmenami na planéte označil túto dohodu ako "menej ako bezcennú". "Garantujeme svojim deťom, že im prenecháme svet plný klimatických katastrof, ktoré budú mimo našej kontroly," povedal Hansen o dodal, že namiesto reálneho riešenia situácie sa planéte "dostáva iba kvetnatých rečí". Terčom jeho kritiky sa stal najmä americký prezident George Bush. "Tento texaský naftár zase raz zabránil G8 v potrebnej energetickej revolúcii. Nakoniec, Bush je stratená existencia, prečo by ho teda malo zaujímať, čo sa bude diať v roku 2050?"
Čerstvá dohoda najbohatších štátov sveta zožala kritiku aj zo strany Organizácie Spojených národov a jej Rámcového dohovoru o zmene klímy (UNFCCC), keď jej šéf Yvo de Boer vyhlásil, že dohoda o 50-percentnej redukcii škodlivých emisií je príliš vzdialená a vágna.
Priemyselné a rozvojové krajiny sa v otázke klimatických zmien zhodli, no deklarovali len ďalšiu spoluprácu na dosiahnutí dlhodobej redukcie emisií oxidu uhličitého, čo znamená, že žiadne špecifické ciele nedosiahli. To sa nepáči mnohým organizáciám zaoberajúcim sa životným prostredím.