Tojako 8. júla (TASR) - Skupina ôsmich priemyselne najvyspelejších štátov (G8) sa dnes zhodla na uvalení sankcií voči vedeniu Zimbabwe vzhľadom k násiliu, ktoré sprevádzalo znovuzvolenie prezidenta tejto africkej krajiny Roberta Mugabeho.
Víťazstvo Mugabeho ako jediného kandidáta v druhom kole prezidentských volieb z 27. júna sa podľa lídrov G8 udialo bez podmienok potrebných pre slobodný a spravodlivý volebný proces. Skupina priemyselných mocností na summite v Japonsku ďalej uviedla, že neprijíma legitimitu žiadnej vlády, ktorá neodráža vôľu zimbabwianskeho ľudu.
Tvrdý postoj voči Zimbabwe presadzovali na summite najmä USA a Veľká Británia. Viaceré krajiny G8 pritom už majú finančné a cestovné obmedzenia proti Mugabemu a jeho blízkym spolupracovníkom.
"Prijmeme ďalšie kroky, okrem iného zavedenie finančných a ďalších opatrení proti tým jednotlivcom, ktorí sú zodpovední za násilie," uviedla G8 vo vyhlásení.
Podľa britského premiéra Gordona Browna vyhlásenie ukazuje jednotu medzinárodného spoločenstva proti 84-ročnému zimbabwianskemu prezidentovi, ktorý je pri moci od roku 1980.
Sankcie medzinárodného spoločenstva majú byť reakciou na všeobecne kritizované druhé kolo zimbabwianskych prezidentských volieb, ktorému predchádzalo systematické zastrašovanie voličov zo strany vojakov. Kandidát opozície Morgan Tsvangirai, ktorý v prvom kole plebiscitu získal takmer 50 percent hlasov, z druhého kola volieb kvôli násiliu proti jeho stúpencom odstúpil.
Vyhlásenie G8 prišlo pred plánovanou diskusiou Bezpečnostnej rady OSN o sankciách voči vedeniu Zimbabwe. Pod pozíciu G8 sa podpísalo aj Rusko, Moskva však vyjadrila pochybnosti nad sankciami, s ktorými nesúhlasia ani africké štáty.