V utorok o tom informoval iracký národný bezpečnostný poradca. "Nebudeme akceptovať akékoľvek memorandum o porozumení, ak sa v ňom nebude uvádzať presný dátum ukončenia zahraničnej misie v Iraku," povedal Muwaffak al-Rubáí reportérom v šiitskom posvätnom meste Nadžáf.
Iracký premiér Núrí al-Málikí v pondelok povedal, že s Washingtonom rokuje o takej dohode, ktorá bude predpokladať, že po uplynutí tohto roka budú americkí vojaci v krajine iba krátkodobo. Dohoda podľa jeho slov zároveň stanoví časový plán pre úplný odchod armády USA. Je to prvýkrát, čo Irak stanovuje konečný termín odchodu amerických vojakov ako podmienku pre novú dohodu so Spojenými štátmi. "Uberáme sa takým smerom, aby sme uzavreli memorandum o porozumení o odchode týchto síl alebo o časovom pláne ich sťahovania," citovalo al-Málikího vyhlásenie jeho úradu, ktoré informovalo o schôdzke irackého premiéra s veľvyslancami arabských štátov v Spojených arabských emirátoch. "Vyjednávania s americkou stranou stále pokračujú, ale v každom prípade základ pre dohodu bude rešpektovať suverenitu Iraku," povedal al-Málikí.
Americký prezident George Bush stanovenie časového plánu na odchod vojakov z Iraku opakovane odmietol. Bush a al-Málikí sa v novembri v zásade dohodli, že do konca júla podpíšu dohodu o štatúte amerických síl v Iraku, ktorá bude podkladom pre prítomnosť vojakov USA v krajine po decembri tohto roka, kedy sa skončí mandát OSN. Zdá sa však, že vyjednávania minulý mesiac zablokoval odpor irackých sunnitských aj šiitských politikov. Niektorí šiitskí lídri navrhovanú dohodu kritizovali ako "večné