Haag 8. júla (TASR) - Holandsko sa stalo v poradí 22. členskou krajinou Európskej únie, ktorá ratifikovala reformnú Lisabonskú zmluvu. Po jej jednoznačnom schválení v dolnej komore parlamentu v júni ju dnes prijala aj horná komora. Proti hlasovali len socialisti a menšie opozičné strany.
Holandský premiér Jan Peter Balkenende označil prijatie Lisabonskej zmluvy za dobrý signál pre Európu. Jeho vláda vlani rozhodla, že ju nepredloží na schválenie občanom. Práve Holanďania spolu s Francúzmi pred troma rokmi odmietli v referendách predošlý návrh euroústavy, čo viedlo k rokovaniam o novej zmluve, ktorú podpísali lídri EÚ v decembri 2007 v portugalskej metropole.
Balkenende sa bránil proti najmä socialistami zdôrazňovanému tvrdeniu, že Lisabonská zmluva sa sotva odlišuje od pôvodného návrhu "ústavy" EÚ. Nová zmluva už podľa neho nezasahuje do holandskej ústavy, preto nie je potrebné ľudové hlasovanie.
Jedinou krajinou, kde sa konalo referendum o Lisabonskej zmluve, bolo Írsko, ktorého voliči dokument odmietli. Zmluva, ktorá má reformovať inštitúcie únie a zjednodušiť rozhodovanie v nej, však môže vstúpiť do platnosti až po ratifikácii všetkými 27 členskými štátmi. Zatiaľ nie je jasné, ako únia prekoná túto prekážku.