Tojako 8. júla (TASR) - Dohoda na summite krajín G8 o cestovnej mape pre znižovanie skleníkových plynov predstavuje významný pokrok v boji proti globálnemu otepľovaniu. Povedala to dnes novinárom nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Skupina najvyspelejších krajín na svete a Ruska však podľa Merkelovej nemôže sama riešiť problém emisií a na včasné stanovenie numerických cieľov pre budúcoročné rozhovory o klimatických zmenách v Kodani budú ešte potrebné náročné rozhovory.
Lídri skupiny G8 sa dnes na summite v Japonsku už skôr dohodli, že budú viesť rokovania o klimatických zmenách s takmer 200 štátmi OSN, zamerané na prijatie spoločného globálneho cieľa - do roku 2050 najmenej o polovicu znížiť emisie skleníkových plynov. Skupina sa takisto zhodla na tom, že na dosiahnutie cieľa bude potrebné stanoviť si aj úlohy pre polovičné obdobie.
Dohodu podporila tiež Európska únia. Šéf jej výkonného orgánu, Európskej komisie, José Manuel Barroso vyhlásil: "Som nadšený výsledkami summitu G8 týkajúcimi sa klimatických zmien."
Skupina G8 dospela k dohode po tom, čo americký prezident George W. Bush dostal ubezpečenia, že znižovanie emisií sa bude týkať aj rýchlo sa rozvíjajúcich štátov ako India a Čína, ktoré patria k veľkým znečisťovateľom ovzdušia.
Skupiny ochrancov životného prostredia však rozhodne nie sú nadšené dohodou. Expert z organizácie Greenpeace Daniel Mittler uviedol, že G8 opäť sklamala svet: "Ľadovce v Arktíde sa topia, ale G8 zasa odložila činy. Namiesto ochrany podnebia sa svet nedočkal ničoho iného len kvetnatých slov. Ak toto má byť pokrok, potom sa nám nepodarí včas zabrániť chaosu v klíme."
Kritici tiež vyhlásili, že lídri G8 v podstate zlyhali, keď nestanovili ciele pre rok 2020, ale iba posunuli problém budúcim generáciám.
Skupina bohatých štátov sveta G8 dnes takisto vyjadrila "hlboké znepokojenie" nad tým, že prudké zvýšenie celosvetových cien potravín ohrozuje potravinové zabezpečenie pre obyvateľov našej planéty, čo môže vrhnúť milióny ľudí do chudoby.
Vo vyhlásení G8 o celosvetovom zabezpečení potravinami sa nachádza aj výzva, aby "v časoch výrazného zvýšenia cien krajiny s dostatočnými zásobami potravín poskytli časť svojho nadbytku krajinám nachádzajúcim sa v núdzi, ale tak, aby sa nedeformoval trh".
Taliansky premiér Silvio Berlusconi dnes ešte oznámil, že lídri G8 budú presadzovať uvalenie sankcií OSN na Zimbabwe. "Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN bola naznačená potreba a naliehavosť uvaliť sankcie. Dokonca aj Rusko sa rozhodlo ich podporiť. Zdá sa mi dôležité pripojiť sa k tomuto kroku a hlasovať jednomyseľne," uviedol Berlusconi.
Reuters, DPA
1 3 jam dem