Sao Paulo 7. júla (TASR) - Každý piaty strom vyrúbaný v brazílskom dažďovom pralese pochádza z chránených území, v ktorých je ťažba buď nelegálna, alebo prinajmenšom výrazne obmedzená. Vyplýva to zo štúdie brazílskeho úradu na ochranu životného prostredia, ktorú zverejnili v nedeľu.
Na základe analýzy satelitných záberov úrad zistil, že 22 percent vlaňajších výrubov sa uskutočnilo v indiánskych rezerváciách alebo v ďalších chránených oblastiach.
"Ukazuje to, že naše rezervácie nie sú dobre chránené. Pre záchranu lesa nestačí zriadiť chránené územie na papieri," povedal pre noviny O Globo brazílsky minister životného prostredia Carlos Minc.
Ťažba v chránených oblastiach sa vlani zvýšila o 6,4 percenta. Brazílska vláda však považuje za úspech, že klčovanie lesov v Amazonskej nížine kleslo o 20 percent.
Prezident Luiz Inacio Lula da Silva nariadil v júni zriadiť v Amazonskej nížine tri nové prírodné rezervácie, v ktorých je zakázané klčovanie. V dvoch ďalších oblastiach môžu miestni obyvatelia získavať z lesa iba lesné plody a kaučuk.
Amazonský dažďový les zaberá plochu 6,2 milióna kilometrov štvorcových. Z tejto plochy leží 63 percent na území Brazílie. Približne 20 percent pôvodného lesa už neexistuje vďaka ťažbe, poľnohospodárstvu a iným činnostiam.