Moskva/Paríž/Berlín/Londýn 6. júla (TASR) - Ruský prezident Dmitrij Medvedev požiada v pondelok prezidenta USA Georgea W. Busha, aby naplnil svoje sľuby v súvislosti s protiraketovým štítom vo východnej Európe. V Moskve o tom dnes informoval poradca najvyššieho predstaviteľa Ruskej federácie Sergej Prichoďko.
Poradca v tejto súvislosti pripomenul, že šéf Bieleho domu si v apríli na dvojstrannej vrcholnej schôdzke v Soči vypočul obavy ruskej strany, označil ich za opodstatnené a prisľúbil také opatrenia Washingtonu, ktoré rozptýlia obavy Moskvy. V skutočnosti k tomu však nedošlo, konštatoval dnes ruský predstaviteľ a vyjadril nádej, že v Japonsku bude prístup americkej strany ústretovejší.
Medvedev sa chystá pri tejto príležitosti nadniesť aj problematiku odzbrojovacích dohôd START, pretože Moskva si želá pokrok v tejto oblasti ešte pred ukončením mandátu úradujúceho amerického prezidenta, vyplynulo z Prichoďkových slov.
Obaja štátnici absolvujú bilaterálne rokovania v rámci summitu krajín G8 v severnom Japonsku.
Podľa dnešných slov predstaviteľa Kremľa absolvuje ruský prezident podobné dvojstranné rozhovory aj s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou i britským premiérom Gordonom Brownom.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa pred summitom krajín G8 v Japonsku opätovne vyslovil za rozšírenie tejto skupiny o krajiny ako Čína a India.
"Patrím medzi tých, ktorí považujú za nezmyselné, aby sme sa naďalej stretávali v osmičke pri riešení najväčších problémov sveta bez toho, aby sme prizvali Čínu s 1,3 miliardy alebo Indiu s jednou miliardou obyvateľov," vyhlásil najvyšší francúzsky predstaviteľ v Paríži.
Podľa jeho slov je to nerozumné a nespravodlivé. "Ak sme za mier a rozvoj, potom treba pozvať všetkých," poznamenal a dodal, že je aj za zastúpenie Afriky "pri stole veľmocí".
Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala pri tejto príležitosti pred bezpečnostnými rizikami v súvislosti s rastúcimi cenami. Súčasne na stránkach nedeľníka Tagesspiegel am Sonntag avizovala rozsiahly balíček opatrení vrátane poskytnutia 500 miliónov eur pre rozvojové štáty Berlínom.
Podľa stanoviska spolkovej vlády by sa totiž nedostatočný prístup k výžive a konflikty pri distribúcii potravín mohli stať problémom medzinárodnej bezpečnosti
"Je dôležité zvýšiť transparentnosť medzinárodných ropných trhov a už vopred tak sťažiť špekulácie, ktoré majú citeľný podiel na raste cien" ropy a ropných produktov, uviedla kancelárka a dodala, že aj táto téma bude v popredí rokovaní v Japonsku.
Merkelová vyzvala počas víkendu ostatné krajiny G8 aj na ambiciózne prísľuby v oblasti ochrany ovzdušia. V tradičnom videoposolstve vyjadrila nádej, že sa podarí prijať spoločné záväzky, v zmysle ktorých bude zrejmá nevyhnutnosť zníženia emisií CO2 do polovice storočia o najmenej 50 percent.
Britský premiér Gordon Brown pred vrcholnou schôdzkou G8 apeloval na bohaté krajiny, aby nezanedbávali pomoc Afrike a svoje povinnosti v oblasti ochrany ovzdušia. Namiesto zanedbania spomínaných úloh je na mieste zintenzívniť úsilie v týchto oblastiach, uviedol predseda britskej vlády pre londýnsky The Guardian.
Podľa jeho slov to nie je kľúčom iba na to, ako dostať pod kontrolu ekologické problémy a biedu, ale aj turbulencie v globálnej ekonomike.
Brown, ktorý prevzal post britského premiéra od Tonyho Blaira pred rokom, sa na summite krajín G8 zúčastní po prvý raz.
Informácie priniesli tlačové agentúry DPA a MTI.