Rím/Berlín/Viedeň 5. júla (TASR) - Gastronomickí banditi ničia kredit talianskeho potravinárskeho priemyslu a musia byť preto prísne potrestaní, vyhlásil tamojší minister poľnohospodárstva Luca Zaia v reakcii na informácie o najnovšom škandále, ktorý otriasa nielen Talianskom.
Podľa jeho slov ľudia nesmú mať strach, keď siahajú v predajniach po potravinách. Nutné bude sprísnenie doterajších kontrol, podčiarkol.
Strešná talianska organizácia pre ochranu spotrebiteľov Altroconsumo pohrozila medzitým žalobou na všetky firmy zapletené do aféry okolo recyklácie pokazených syrov a ich speňaženia v podobe čerstvých výrobkov. Aj agrárny zväz Coldiretti sa vyslovil za nulovú toleranciu voči podvodníkom v potravinárskom priemysle.
Talianske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že o prípade boli informované aj kompetentné orgány Európskej únie.
Vyšetrovanie kauzy, ktoré sa začalo už pred dvoma rokmi, sa v súčasnosti nachádza v záverečnej fáze, stále však môžu do skladačky kriminalistov pribudnúť aj nové poznatky.
Pokazené produkty dodávalo do troch talianskych a jednej nemeckej firmy 46-ročného Sicílčana údajne asi 40 mliekarní nielen z Talianska, ale aj z Nemecka, Rakúska a Británie. Teraz je predmetom skúmania, v ktorých krajinách sa produkty vyrobené z pokazených surovín dostali skutočne do obchodnej siete.
Práve firma v bavorskom Woringene, kde malo podobne ako v troch talianskych prevádzkach dochádzať k spracovaniu pokazeného syra, bola z podnetu nemeckej prokuratúry v piatok večer dejiskom prehliadky.
Ako dnes informovali kompetentné policajné zdroje, obvinenia voči tomuto subjektu nemožno doposiaľ ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Firma však zostáva zatiaľ mimo prevádzky.
Polícia tam odobrala vzorky potravín a zhabala množstvo písomností. Prvé výsledky ich analýz možno očakávať v polovici budúceho týždňa. Až dovtedy sa nebudú do obchodnej siete distribuovať žiadne výrobky tejto malej firmy s približne desiatkou zamestnancov.
Podľa talianskeho denníka La Repubblica sa aféra mala týkať aj syrových produktov renomovaných značiek Galbani, Granarolo a Prealpi.
Firma Galbani to však medzičasom dementovala s upozornením na mimoriadne prísne kontroly a dodržiavanie štandardov pri výrobe jej produktov.
Recyklácia syrových odpadov, využiteľných legálne maximálne na produkciu krmiva pre zvieratá, priniesla páchateľom vysoké zisky, pre zdravie spotrebiteľov však predstavovala ekologickú bombu. V jednom z mraziacich boxov našli policajti dokonca plátkovaný syr z roku 1980, ktorý mal po spracúvaní skončiť na stoloch konzumentov v Taliansku a Nemecku.
Odhalená banda speňažila podľa vyšetrovateľov v priebehu uplynulých dvoch rokov na európskom trhu celkove 11.000 ton pokazeného syra a zarobila takýmto spôsobom desiatky miliónov eur.
Suroviny obsahujúce už sčasti červy, myšacie exkrementy alebo zvyšky plastických látok či farbív sa spracúvali v spomínaných štyroch firmách. Následne sa predávali ako čerstvá mozzarella, gorgonzola alebo plátkový syr v rôznych končinách kontinentu.
Informácie priniesli tlačové agentúry APA a DPA.