New York 3. júla (TASR) - Bezpečnostná rada OSN bude o sankciách proti zimbabwianskemu prezidentovi Robertovi Mugabemu a jeho najbližším spolupracovníkom s veľkou pravdepodobnosťou hlasovať na budúci týždeň. V New Yorku to dnes vyhlásil veľvyslanec USA pri OSN Zalmay Khalilzad.
Po schôdzi BR OSN za zatvorenými dverami popredný americký diplomat ďalej uviedol, že predložil zástupcom všetkých 15 členských štátov Washingtonom vypracovaný návrh rezolúcie, v ktorej je medziiným reč aj o zbrojnom embargu proti Zimbabwe.
Plánované sankcie medzinárodného spoločenstva by mali byť reakciou na všeobecne kritizované druhé kolo zimbabwianskych prezidentských volieb, ktorému predchádzalo systematické zastrašovanie voličov zo strany vládnych ozbrojencov.
Kandidát opozície Morgan Tsvangirai, ktorý v prvom kole plebiscitu získal takmer 50 percent všetkých odovzdaných hlasov, do druhého kola volieb nenastúpil so zdôvodnením, že hlasovanie v dôsledku násilných akcií Mugabeho stúpencov nemohlo byť regulárne a demokratické.