Londýn 3. júla (TASR) - Panuje všeobecná zhoda, že je potrebné podniknúť kroky pre zmenu súčasnej situácie v Zimbabwe, možno za pomoci mierových síl. Uviedol to dnes britský premiér Gordon Brown.
Na dlhoročného zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho rastie tlak po tom, ako ho pri moci potvrdili piatkové voľby, ktoré bojkotovala opozícia a ktoré odsúdili lídri po celom svete.
Africká únia (AÚ) sa snažila sprostredkovať rozhovory o vláde národnej jednotky medzi Mugabeho stranou ZANU-PF s opozičným Hnutím za demokratickú zmenu (MDC), ktorého kandidát zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb.
"Prakticky celé medzinárodné spoločenstvo hovorí, že súčasný stav nemôže pokračovať, MDC treba uznať vzhľadom na voličskú podporu, ktorú má," povedal Brown britským poslancom. "Tento režim nebude mať podporu, pokým nebude obnovená demokracia. Zintenzívnime sankcie, pokým nebudú urobené kroky pre zmenu status quo."
Brown označil druhé kolo prezidentských volieb v Zimbabwe za "výsmech spravodlivosti" s tým, že Mugabeho režim má krv na rukách v súvislosti s predvolebnými násilnosťami, pri ktorých podľa MDC zahynulo najmenej 90 stúpencov opozície.
Zatiaľ čo africkí lídri uprednostňujú miernejší prístup, objavili sa aj výzvy na tvrdšie opatrenia s cieľom prinútiť Mugabeho rokovať s opozíciou.
"Hovorili sa aj o medzinárodných mierových silách a tie sú možnosťou, ktorá je stále na stole," dodal Brown.