Moskva 3. júla (TASR) - Polovica z ruskej vychádzajúcej strednej vrstvy neverí stabilite, ktorá nastala po vláde bývalého prezidenta Vladimira Putina, obáva sa, že na obzore je kríza a chcela by emigrovať, uvádza sa v nezávislom prieskume verejnej mienky centra Levada.
"Tí, čo by mali byť vďační, nie sú veľmi vďační, ale situácia je veľmi krehká, veľmi nestabilná a obávajú sa, že sa to všetko môže rýchlo skončiť, a preto uvažujú o odchode z krajiny," povedal dnes v telefonickom rozhovore analytik Denis Volkov z centra Levada.
Putin vyhlásil, že počas svojej vlády obnovil ruské bohatstvo v kontraste s chaotickým obdobím z 90. rokov minulého storočia, keď do Ruska dorazila prvá vlna kapitalizmu.
Podľa prieskumu verejnej mienky však Kremeľ nepresvedčil polovicu z respondentov v 14 ruských mestách o tom, že vládne skutočná stabilita.
Medzi dôvodmi, ktoré oslovení uvádzali pre život v zahraničí, sa najčastejšie objavuje názor, že krajina je "veľmi nestabilná", a strach z "apokalypsy". Podľa respondentov riadne nefungujú súdy a polícia, ktoré problémy riešia len cez úplatky.
Polovica z 1040 opýtaných vo veku 24-39 rokov uviedla, že premýšľajú o emigrácii a ako hlavné dôvody označili svoju budúcu bezpečnosť a vyšší životný štandard. Prieskum vykonali medzi 24. aprílom a 15. májom.
Zlé životné prostredie spomínalo 73 percent respondentov, čo bol druhý dôvod po nestabilite na premýšľanie o živote v inej krajine.
Prieskum sa zameral na ruskú strednú vrstvu a špeciálne na tých, ktorí žijú v Moskve a zarábajú viac ako 1500 eur (45.436 korún) alebo najmenej 800 eur (24.207 korún) v iných mestách.
Títo ľudia patria v Rusku medzi majetnejších a úspešných, strávia aspoň jednu dovolenku v zahraničí ročne a dve tretiny z nich chce, aby ich deti študovali a pracovali v zahraničí.
Až 76 percent si nemyslí, že by ich polícia chránila a uvádzajú, že bezpečnostné zložky užívajú svoje právomoci svojvoľne, a tri pätiny sa vyslovili, že úradníci sa nesprávajú podľa zákonov.
Ako tiež zistil prieskum, 83 percent opýtaných cíti, že nedokážu ovplyvniť politické procesy v krajine.
Volebný systém zaručil drvivé víťazstvo pre Putinovu stranu Jednotné Rusko minulý rok v decembri vo všeobecných voľbách a pre Dmitrija Medvedeva post prezidenta v marcových voľbách.
Západné vlády kritizovali obe voľby s tým, že Kremeľ natoľko zvýhodnil hracie pole pre Medvedeva, že oponenti nemali žiadnu šancu. Rusko kritiku odmietlo.
Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.