Vo vysielaní komerčnej rozhlasovej stanice Radio Zet to dnes uviedol poľský minister obrany Bogdan Klich.
Podľa jeho slov majú obe strany za sebou jedno kolo rozhovorov a nachádzajú sa v cieľovej rovinke. Pre Poľsko sa v práve skončenom kole objasnilo viacero dôležitých otázok. Definitívne stanovisko Varšavy však závisí od "bezpečnostnej bilancie", v ktorej sa zohľadnia všetky výhody i nevýhody projektu.
Agentúra Reuters v stredu s odvolaním sa na štátneho úradníka USA, ktorý nechcel byť menovaný, priniesla informáciu o principiálnej dohode vyjednávačov oboch krajín v predmetnej záležitosti.
"Vyjednávači sú toho názoru, že sa im podarilo uzavrieť dohodu, ktorá je prijateľná pre obidve zainteresované strany. Definitívne slovo však v tejto dôležitej veci bude mať politická reprezentácia Poľska," zdôraznil podľa tejto správy predstaviteľ Bieleho domu.
Spomínaná principiálna dohoda sa mala zrodiť pri pondelkových a utorkových rokovaniach amerického šéfvyjednávača Johna Rooda a poľského viceministra zahraničných vecí Witolda Waszczykowského vo Washingtone.
Predseda poľskej vlády Donald Tusk prijal dnes vo Varšave mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca USA v Poľsku Victora Asha. Na 45-minútovom stretnutí sa zúčastnil aj poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.
Podľa tlačového atašé americkej ambasády vo Varšave hovorili účastníci stretnutia o protiraketovom štíte, vývoji v Iraku a v Afganistane. Poľskí predstavitelia sa k obsahu rozhovorov nevyjadrili.
USA chcú v severnom Poľsku umiestniť desať protiraketových striel v rámci globálneho štítu, ktorý zahŕňa aj radarovú základňu v susednej Českej republike. Dvojstranné rokovania, ktoré sa začali pred 18 mesiacmi, skomplikovali požiadavky Varšavy na väčšiu finančnú pomoc pri modernizácii poľskej armády a vzdušnej obrany.