Haag/Belehrad 3. júla (TASR) - Haagsky tribunál dnes oslobodil bývalého veliteľa bosnianskej moslimskej armády v Srebrenici Nasera Oriča od všetkých obvinení z vojnových zločinov s tým, že nebola dokázaná jeho zodpovednosť za ťažké zločiny proti srbským civilistom.
Je nesporné, že medzi septembrom 1992 a marcom 1993 boli vykonané ťažké zločiny voči srbským zajatcom na policajnej stanici v Srebrenici, v súdnom konaní sa však nedokázalo, že za ne bol zodpovedný Orič, usúdil odvolací výbor tribunálu.
Orič bol obžalovaný z mučenia a vraždenia srbských civilistov z dedín v okolí Srebrenice a ničenia ich majetku. Prokuratúra preňho žiadala 18-ročný trest odňatia slobody.
V júni 2006 ho tribunál odsúdil na dva roky väzenia, pretože usúdil, že Orič nezabránil zavraždeniu najmenej šiestich srbských zajatcov medzi septembrom 1992 a marcom 1993.
Súd ho oslobodil od obvinení zo zničenia a vypálenia najmenej 12 srbských dedín v okolí Srebrenice. Oriča, ktorého zadržali v roku 2003 v bosnianskej Tuzle, hneď po vynesení rozsudku prepustili, pretože si vo väzení v Haagu už dva roky medzitým odsedel.
Proti verdiktu, ktorý pred dvoma rokmi vyvolal v Srbsku i medzi bosnianskymi Srbmi veľký hnev a ohromenie, sa vzápätí odvolala obhajoba aj obžaloba. Srbský prezident Boris Tadič vtedy uviedol, že je škandalózne, ak je vojnový zločinec odsúdený na dva roky, akoby len kradol v samoobsluhe. Vtedajší premiér Vojislav Koštunica označil verdikt za "hanebný a škandalózny".
Podľa bosnianskosrbskej vlády moslimské jednotky pod velením Oriča zničili a vyrabovali iba od marca do decembra 1992 desiatky dedín, zabili stovky srbských civilistov a vyhnali ďalšie tisícky z oblasti Srebrenice.
Za jeden z najväčších zločinov proti srbským civilistom sa pokladá útok v čase pravoslávnych Vianoc v roku 1993, keď Oričovi vojaci v skorých ranných hodinách prepadli srbskú dedinu Bratunac a zavraždili 48 civilistov vrátane mnohých starších ľudí i detí.
Oriča jeho stúpenci pokladajú za hrdinu bojov o Srebrenicu. Vláda v Banja Luke v správe z roku 2002 uviedla, že práve útoky Oričových skupín, ktoré praktizovali aj mimoriadne kruté spôsoby mučenia a zabíjania obetí vrátane odtínania hláv a zapaľovania živých obetí, vyústili do masakry Moslimov v enkláve z júla 1995 po jej obsadení jednotkami generála Ratka Mladiča.
Verdikt v prípade Orič spred dvoch rokov dodal na sile argumentom bosnianskej Republiky Srbskej (RS) a Belehradu, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) je "protisrbským" súdom.
Správu priniesla agentúra APA.