Genóm sa mení
WASHINGTON. Ľudský genóm sa v priebehu života mení podľa životného prostredia, v ktorom sa človek pohybuje. Mení sa aj podľa stravy. Tvrdia to americkí vedci a ich hypotéza by vysvetľovala choroby vznikajúce v priebehu starnutia, napríklad rakovinu. Pochopenie génových, takzvaných epigenetických, zmien, na rozdiel od sekvencií DNA, ktoré sa nemenia, by mohlo viesť k novým spôsobom liečby. Vedci skúmali vzorky DNA z roku 1991 a porovnávali ich zo vzorkami z rokov 2000 až 2005. V tretine prípadov našli epigenetické zmeny. (čtk)
Vakcína proti rakovine
BRATISLAVA. Kubánski vedci oznámili, že vyvinuli prvú vakcínu proti rakovine pľúc, ktorá môže predĺžiť život až o päť mesiacov. Očkovacia látka založená na dvoch proteínoch spúšťa reakciu imunitného systému v pacientovom tele a nemá žiadne vedľajšie účinky. Očkovacia látka je prístupná na Kube a budú ju distribuovať v Latinskej Amerike. Látku skúšali aj v Kanade a vo Veľkej Británii, ďalšie testy sú naplánované v Malajzii, Peru a Číne. (sita)
Sonar je nebezpečný
WASHINGTON. Americkej armáde sa nepáči rozhodnutie odvolacieho súdu, ktoré stanovuje obmedzenia na využívanie sonaru v ponorkách. Ekológovia tvrdia, že sonar v pobrežných vodách ohrozuje niektoré druhy zvierat, napríklad veľryby alebo delfíny. Ekológovia zdokumentovali prípady, keď zmätené veľryby uviazli na plytčine či sa vynárali tak rýchlo, že uhynuli na následky dekompresie.