Londýn 24. apríla (TASR) - Šírenie nákazlivej slintačky a krívačky sa medzi dobytkom vo Veľkej Británii spomalilo, choroba však od februára zasiahla celkom 1452 fariem. Turistov zo zahraničia odrádzajú od návštevy Británie televízne zábery horiacich hraníc, na ktorých sa spaľuje dobytok. Podľa niektorých expertov sú splodiny z týchto hraníc nebezpečnejšie ako emisie zo všetkých britských tovární.
Britský turistický priemysel, ktorý pre endémiu utrpel veľké straty, dostal v pondelok ďalšiu ranu - existuje totiž vážne podozrenie, že slintačkou a krívačkou sa nakazil aj človek, ktorý pomáhal pri utrácaní chorého dobytka. Agentúra pre cestovný ruch sa aj napriek tomu snaží presvedčiť cudzincov, že riziko prenosu choroby z dobytka na človeka je minimálne. Podľa hovorkyne tejto organizácie, chorý bol neustále v kontakte s nakazenými zvieratami, a to turistom nehrozí.
Ak sa ale potvrdí, že slintačka a krívačka sa prenáša aj na ľudí, pôjde o vôbec prvý prípad ľudskej formy tejto choroby dobytka v Británii. Výsledky vyšetrení budú známe až v stredu. Experti v tejto súvislosti pripomínajú, že slintačka a krívačka nie je nebezpečná a svojimi príznakmi pripomína miernu chrípku. Muž, ktorý pomáhal pri likvidácii dobytka má tiež v ústach aj na rukách pľuzgiere a lekári predpokladajú, že sa rýchlo a kompletne zotaví.
Tento prípad však zmaril rozsiahlu vládnu kampaň na prilákanie turistov do krajiny. V niektorých postihnutých oblastiach hrozí dokonca úplný krach najmä menších hotelov a penziónov. Podľa ministerstva kultúry Británii potrvá niekoľko rokov, než sa cudzinci začnú opäť hrnúť do krajiny v rovnakom počte, ako pred vypuknutím nákazy.
Britská vláda nariadila prešetrenie možných zdravotných rizík, ktoré predstavujú horiace hranice. Ministerstvo životného prostredia zváži použitie nových metód likvidácie mŕtvych zvierat a v prípade potreby je pripravené nasadiť aj napalm. Túto ničivú chemickú látku použili americkí vojaci počas vojny vo Vietname.