Sacramento 1. júla (TASR) - Rozsiahle požiare v strednej a severnej časti Kalifornie trvajú už 11 dní a ich dôsledky začínajú pociťovať aj obyvatelia susedného štátu Oregon, nad ktorý smerujú oblaky tmavého dymu. Prezident George W. Bush vyhlásil v štáte Kalifornia stav ohrozenia a guvernér Arnold Schwarzenegger rozšíril rady záchranárov aj o príslušníkov Národných gárd.
Podľa utorkových štatistík hasičov zhorelo celkovo približne 170.000 hektárov pôdy, pričom však najväčšie požiare ešte stále nie sú uhasené. Vzhľadom na rozsah požiarov musia hasiči strategicky vyberať požiaroviská na akútne hasenie a desiatky menej kritických ohňov nechávajú horieť bez hasenia aj niekoľko dní.
V sobotu bol v regióne vyhlásený stav ohrozenia, čo umožňuje čerpať pomoc federálnej vlády a pohotovo riešiť katastrofálnu situáciu. Kalifornský guvernér Schwarzenegger v utorok nariadil Národnej garde posilniť záchranné jednotky, a to nielen osobnou pomocou, ale aj nákladnými autami a buldozérmi potrebnými pre prácu v náročných terénoch.
Od 20. júna vzniklo na území Kalifornie celkovo 1459 požiarov, do hasenia ktorých bolo zapojených takmer 20.000 záchranárov. "Rozsah požiarov je nebývalý, takýto typ bleskov a zapaľovania sa za normálnych okolností vyskytuje najskôr v auguste," uviedol v utorok na tlačovej konferencii minister vnútra Dirk Kempthorne.
Experti predpovedali problémy s požiarmi už v apríli, keď štát Kalifornia zaznamenal historicky rekordné sucho. Spúšťačom katastrofy boli blesky počas búrky 20. júna. V minulom roku zažila Kalifornia obrovské požiare s rozsahom škôd vo výške miliardy dolárov. Škody spôsobené tohtoročnými požiarmi však sú už teraz porovnateľné.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) gon