Kišiňov 1. júla (TASR) - Výrazné rozšírenie autonómie pre odštiepenecký región Podnestersko, ktorá by znamenala koniec jednému z najchladnejších vnútroštátnych konfliktov na svete, ponúkol dnes vysokopostavený predstaviteľ moldavskej vlády.
Podnestersko, v ktorom sa hovorí po rusky a jeho vláda na svoju propagáciu doposiaľ využíva sovietske symboly, sa po krátkej vojne v roku 1992 oddelilo od Moldavska. Konflikt si vtedy vyžiadal 1500 obetí. Medzinárodné spoločenstvo samostatnosť Podnesterska neuznáva.
Návrh zverejnil v moldavskej tlači minister pre integráciu a hlavný vyjednávač vlády s Tiraspolom Vasil Šova. Navrhuje odštiepeneckému regiónu rozsiahle práva. Zahŕňajú ústavné uznanie štatútu Podnesterska ako samosprávnej republiky v rámci Moldavska, vlastnú ústavu, súdny systém, políciu, ako aj garanciu 20 percent kresiel v parlamente. Podnestersko by dostalo možnosť odčleniť sa od Moldavska v prípade, že Kišiňov nedodrží niektorú zo zákonom presne stanovených podmienok.
Ponuka znamená dramatickú zmenu v prístupe moldavskej vlády, ktorá doposiaľ zastávala ráznu pozíciu a vyjednávala s Tiraspolom len na úrovni poskytnutia štatútu autonómneho regiónu, ktorý by sa riadil jednou ústavou a jurisdikciou.
Šova taktiež navrhol, aby sa zjednotené Moldavsko stalo neutrálnym štátom a postupne prešlo k úplnej demilitarizácii, čím by sa zmenil aj postoj Kišiňova k prípadnému členstvu v NATO.
"Naša ponuka je zverejnená a budeme o nej rokovať na najbližšom stretnutí so zástupcami Tiraspolu", uviedol Šova.
Návrh prišiel iba deň po tom, čo sa úradujúci moldavský prezident Vladimir Voronin v rozhovore pre španielsky denník El País vyjadril, že mu ruský prezident Dmitrij Medvedev pomôže s riešením moldavsko-podnesterského sporu. Podľa Voronina by to Medvedeva pred svetom "pasovalo do úlohy lídra schopného vyriešiť medzinárodné spory".
Moskva dlhodobo podporuje Podnestersko s odôvodnením, že chráni ruskú menšinu, ktorá by mohla byť asimilovaná väčšinovým moldavským obyvateľstvom, hovoriacim po rumunsky.