V BR OSN hrajú prím jej permanentní členovia - USA, Rusko, Čína, Francúzsko a Veľká Británia, ale vďaka systému mesačného rokujúceho predsedníctva sa s nimi na kratší čas na takmer rovnakú úroveň dostávajú aj najmenšie a najchudobnejšie štáty sveta.
Vietnam viedol v dávnej i blízkej minulosti veľa vojen - najprv s Čínou, ktorá okupovala jeho územie po stáročia, potom s Francúzmi a Američanmi. Súčasní vietnamskí diplomati pracujúci v OSN sú však oveľa menej bojovo naladení ako ich predchodcovia.
Veľvyslanec Vietnamu pri OSN Le Luong Minh prevzal na jeden mesiac predsednícky post v BR OSN po Američanovi Zalmayovi Chalilzadovi. Nestálym členom BR OSN sa Vietnam stal v januári tohto roku.
Desať nestálych členov BR OSN volí na dvojročné obdobie Valné zhromaždenie OSN zo skupín Afrika a Ázia (päť členov), Latinská Amerika (dvaja členovia), východná Európa (jeden člen), západná Európa a ostatné krajiny (dvaja členovia). Predsedníctvo BR OSN sa mení v mesačnom intervale a jednotlivé členské štáty sa ho ujímajú v poradí podľa abecedného zoznamu v anglickom jazyku.
Každý člen BR OSN má pri rozhodovaní jeden hlas. Bežné rozhodnutia sú prijaté, pokiaľ s nimi vyjadrí súhlas najmenej deväť z 15 členov. Závažné záležitosti si vyžadujú súhlas všetkých stálych členov, na čo sa často odkazuje ako na tzv. právo veta, pripomína agentúra DPA.