Brusel/Bratislava 1. júla (TASR) - Približne 1500 ľudí demonštrovalo dnes pred Kanceláriou Európskej komisie v Bruseli za prijatie celoeurópskeho zákazu dovozu a predaja všetkých výrobkov z tuleňov.
Na zhromaždení vystúpil aj europoslanec Robert Evans, ktorý zúčastnením oznámil, že podobný názor zdieľa aj viac ako 400 poslancov Európskeho parlamentu. Podporu tomuto návrhu vyjadrili aj niektorí belgickí herci a prostredníctvom nainštalovanej obrazovky aj známy spevák Paul McCartney, uviedla agentúra AP.
Aktivisti zároveň požadujú aj úplný zákaz lovu tuleňov, ktorý by sa dotkol Kanady, Ruska, Namíbie, Grónska a dvoch členov EÚ - Fínska a Švédska. Na proteste sa zúčastnilo aj 45 aktivistov slovenskej organizácie Sloboda zvierat (SZ), ktorá svoj nesúhlas s lovom tuleňov vyjadrila prednedávnom aj demonštráciou pred Kanceláriou kanadského veľvyslanectva v SR. "Okrem príhovoru organizátorov sa premietali aj videá, ktoré zobrazovali spôsob zabíjania tuleňov v Kanade a vypovedali aj očití svedkovia," uviedla pre TASR z Bruselu Romana Brinzíková zo SZ.
Komerčný lov tuleňov, ktorý sa v najväčšej miere realizuje v Kanade, považujú ochranári za "najväčšiu zabíjačku morských cicavcov na svete". Na rozdiel od tradičného využívania tuleňov inuitskými komunitami pre obživu, zmyslom komerčného lovu je získanie jemnej kožušiny na výrobu luxusných výrobkov. "Ročne zastrelia, ubitjú palicami a sekáčmi alebo stiahnu z kože zaživa okolo 300.000 tuleňov, z toho až 98 percent sú mláďatá vo veku do troch mesiacov," upozornila Brinzíková.
Lov tuleňov sa odohráva v odľahlých lokalitách a v nebezpečnom teréne, čo ho robí nekontrolovateľným, tvrdia aktivisti. Dodržiavanie nariadení o humánnych postupoch pri love v týchto podmienkach nemožno tak podľa nich odsledovať. "Myslíme si, že jediný spôsob ako ochrániť tulene pred krutým zabíjaním, je zákaz ich komerčného lovu a zákaz predaja výrobkov z nich," konštatovala Brinzíková. Podotkla, že cena, za ktorú sa predávajú kožušiny, je taká nízka, že bez dotácií kanadskej vlády by tento obchod nebol ziskový.
V dôsledku globálneho otepľovania sa zmenšuje arktická ľadová pokrývka, bez ktorej tulenie mláďatá nedokážu prežiť prvé týždne života. Státisíce tuleních mláďat takto hynie ešte pred začatím samotnej loveckej sezóny. Zákaz predaja výrobkov z tuleňov už prijali Holandsko, Belgicko a Slovinsko. Podobné zákazy už platia aj v USA a Mexiku. Kanadská vláda minulý rok napadla ako odporujúce voľnému obchodu belgické a holandské zákazy na pôde Svetovej obchodnej organizácie.