Paríž 1. júla (TASR) - Cieľom francúzskeho predsedníctva v Európskej únii je nájsť riešenie krízy, v ktorej sa ocitla Európska únia po tom, ako írski voliči odmietli v júnovom referende Lisabonskú zmluvu. Uviedol to dnes francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na úvod francúzskeho predsedníctva, ktoré Paríž prevzal dnes od Slovinska.
Aj napriek tomu, že sa EÚ dostala do problematickej situácie, chce Francúzsko podľa nového šéfa Európskej rady dosiahnuť aj konkrétne výsledky v oblasti imigračnej politiky, klimatických zmien, obrannej politiky, či spoločnej poľnohospodárskej politiky, kde má byť stredobodom zaistenie zásobovania potravinami.
Značné úsilie budú musieť Francúzi venovať práve Lisabonskej zmluve, ktorá má zreformovať európske inštitúcie a urobiť úniu efektívnejšou. Paríž pripomína, že výsledky írskeho referenda treba rešpektovať, pretože "nemožno povedať žiadnej krajine, že nemôže povedať nie". V prípade Írska nemožno vylúčiť ani opakovanie referenda, keďže k takejto situácii už došlo po tom, ako Íri v prvom referende odmietli momentálne platnú Zmluvu z Nice. Rozhodnutie írskych voličov však treba brať ako signál toho, že niečo nie je v poriadku. Sarkozy má v pláne odcestovať 11. júla do Dublinu, aby sa pokúsil odpovedať na obavy írskych voličov.
Na to, aby Lisabonská zmluva vstúpila do platnosti, je potrebné, aby ju podpísali všetky členské krajiny. Paríž pritom opakovane zdôrazňuje, že bez Lisabonskej zmluvy nie je možné ďalšie rozširovanie únie, pretože EÚ bude naďalej fungovať na základe Zmluvy z Nice vytvorenej pre 27 členských krajín.
V súvislosti s dnešným rozhodnutím poľského prezidenta Lecha Kaczynského nepodpísať Lisabonskú zmluvu, pretože ju podľa neho jej odmietnutie zo strany írskych voličov urobilo zbytočnou, francúzske zdroje pripomínajú, že najlepším argumentom pre Varšavu je práve jej kladný postoj voči ďalšiemu rozširovaniu únie.
Ratifikácia zmluva je v súčasnosti zastavená aj v Českej republike, kde sa čaká na stanovisko ústavného súdu, ktorý má rozhodnúť, či je zmluva v súlade s českou ústavou. Keďže práve Česká republika bude od 1. januára budúceho roku predsedať únii, Elyzejský palác upozorňuje, že Praha by začala svoje predsedníctvo vo veľkej izolácii, ak bude blokovať zmluvu.
"Je ťažké si predstaviť, že by ČR zabrzdila inštitucionálne reformy," tvrdia francúzske zdroje.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh